Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne daha çok önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Dünya ekonomisinde artan nüfus ve küresel ısınmanın getirdiği olumsuzlukların gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne olan ilgiyi daha da arttırdığını belirten Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, bundan dolayı gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne daha çok önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep'te 5-9 Mart tarihleri arasında Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Güneydoğu İhracatçılar Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve kentteki ziraat odalarının destekleriyle Akort Fuarcılık organizesinde "10'ncu Gaptarım Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı" ile "15'nci Gapfood Gıda Fuarları" düzenlenecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, fuarlarının açılış töreninin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımı ile gerçekleştirileceğini belirterek, sektörde faaliyet gösteren firma temsilcilerini ve ilgi duyan herkesi fuara davet etti.

Fuarın önemine değinen Ünverdi, tüm sektörlerde olduğu gibi gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde de ileri teknoloji ile katma değerli üretimin önemine vurgu yaparak, "Günümüz koşullarında gıda, tarım ve hayvancılık sektörleri artık çok daha stratejik sektörler haline gelmiştir." dedi.

Ünverdi, dünya ekonomisinde, artan nüfus ve küresel ısınmanın getirdiği olumsuzlukların gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne olan ilgiyi daha da arttırdığını dile getiren Ünverdi, "Bu nedenle ülkemizin en önemli sektörleri arasında yer alan gıda, tarım ve hayvancılık sektörüne daha çok önem vermemiz gerekiyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörlerde ileri teknoloji ile katma değerli üretim, daha fazla kazanç elde etmemizi sağlayacak ve ihracattaki payımızı artıracaktır. Katma değeri yüksek gıda ve tarım ürünleri üretimi ve ihracatı, pastadan daha çok pay almamız ve dolayısıyla bu sektörlerin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Gıda, tarım ve hayvancılık artık sıradan sektör olmaktan çok stratejik sektörler haline geldi." ifadelerini kullandı.  

Ünverdi, Gaziantep için çok büyük önem taşıyan fuarların, sektör paydaşlarının yeni teknolojileri tanıması, ticari anlaşmalar yapması, üretimde yüksek teknolojiyi kullanması ve karşılıklı bilgi alışverişi sağlanmasında oldukça yararlı olacağını ifade eden Ünverdi, " Bu sektörlerde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için yeni tarım ve hayvancılık projelerinin hayata geçirilmesi son derece önemli. Bilim ve teknoloji bu sektörlerin en önemli paydaşları haline geldi. Artık bir buğday tanesini dahi hasatta heba etmememiz gereken süreçteyiz. Her alanda olduğu gibi burada da verimliliği arttırıcı çalışmalar üzerinde durmalıyız. O zaman hedeflerimize daha çabuk ulaşırız." şeklinde konuştu.

Akort Fuarcılık Başkanı Hülya Akkaya da yaptığı değerlendirmede, fuarların hem şehrin ekonomisini canlandırdığını hem de sektörlerin gelişimine önemli katkılar sağladığını kaydetti.

GAPTARIM ve GAPFOOD fuarlarının en çok ziyaretçi çeken fuarlar olduğunu belirten Akkaya, fuarların her yıl katılımcı ve ziyaretçi sayısının arttığını, bu yıl da 200 binden fazla ziyaretçi beklediklerini dile getirdi.

Fuarda tüm traktör markaları, tarım makinaları ve ürünleri, örnek çiftlikler, hayvancılık ürünleri, gıda ve tarımla ilgili ürünlerin yer alacağını söyleyen Akkaya, çevre il ve ilçelerden çeşitli araçlarla çiftçilerin toplu gelişlerinin sağlanacağını sözlerine ekledi.

Fuar hakkında

Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarların resmi açılış töreni saat 16.00'da yapılacak.

Temsil edilecek marka ve firma sayısının 200 olduğu fuarlarda, tarım makinaları, güneş paneli, traktör ve ekipmanları, hayvansal üretim makineleri, sulama sistemleri, tarımsal danışmanlık, gübre, ilaçlama, yem katkı maddeleri gıda ürünleri gibi ürün grupları yer alacak.

Fuarda başta Gaziantep olmak üzere, Ankara, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kilis, Konya, Kocaeli, Malatya, Mersin, Samsun, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'dan firmalar ürünlerini sergileyecek.

Bölge il ve ilçelerden çiftçiler, üreticiler, akademisyenler, bayiler, ilgili kurum, kuruluş, oda ve dernek üyelerinden ziyaretçilerin geleceği fuarları 200 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler