Gölün etrafındaki toprak kayması ve çatlaklar korkutuyor

Batman’da gölün etrafında oluşan toprak kayması ve çatlaklıklar köy halkını tedirgin ediyor. Köylüler, önlem alınmaması durumunda bazı köylerin ve yeni sanayi sitesinin gölün sularına teslim olacağını belirtiyor.

Batman merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Kanatlı (Teyyare) ile Güvercin (Amso) köyleri arasındaki Teyyare Güvercin Gölü'nün etrafında, son günlerde etkili olan yağışlar sebebiyle toprak kayması ve çatlaklar oluştu.

Yaklaşık derinliği 15, genişliği 150, uzunluğu ise 300 metre olduğu belirtilen gölün etrafında oluşan toprak kayması ve çatlaklar köy halkını tedirgin ediyor.

Oluşan çatlaklar nedeniyle büyük korku yaşayan köylüler, önlem alınmaması durumunda suyu tutan toprağın çökmesiyle gölün etrafında bulunan bazı köylerin ve yeni sanayi sitesinin gölün suyu altında kalabileceğini ifade etti.

Köylülerin korkuyla yaşadıklarını belirten Kanatlı köyü sakinlerinden Mehmet Mehdi İnal, bu durumun büyük bir tehlike arz ettiğini, yetkililerin acilen önlem alması gerektiğini kaydetti.

“Bir an önce önlem alınmalı”

Şiddetli bir yağışta gölün etrafındaki toprak setin her an çökebileceğini aktaran İnal, “Bu göl Kanatlı ile Güvercin köyleri arasında, devlet tarafından yapılan suni bir göldür. Yağmur suyu tepeden aşağıya iniyor ve büyük bir tehlike oluşturuyor. Şiddetli bir yağmurda gölün etrafındaki toprak patlayacaktır. Çünkü yağmur suyu toprağın ortasından aşağıya gitmektedir. Bu durum toprakta kaymalara neden olmuş durumda. Böyle devam ederse gölü tutan set patlar ve göl suyu aşağı iner. Bu da çok tehlikedir. Aşağıda iki köy var ve su kimi önüne alırsa gider. Bu durumu yetkililere bildirdik. Daha şiddetli bir yağmur gelmeden bir an önce bunun önlemi alınmalıdır.” diye konuştu. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler