Gülden Sönmez Tacikistan'da gözaltına alındı

Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik hak ihlallerini yerinde incelemek üzere başkent Duşanbe'ye giden İHH mütevelli heyeti üyesi Gülden Sönmez gözaltına alındı.

Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik hak ihlallerini incelemek üzere Duşanbe'ye giden İHH mütevelli heyeti üyesi Gülden Sönmez ve beraberindeki Emine Yıldırım ile tercümanlarının herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığı bildirildi.

5 avukat ve 1 Azeri tercümanın bulunduğu heyet, Tacikistan'da tutuklu bulunan hukukçu ve gazetecilere yönelik insan hakları ihlallerini incelemek için harekete geçmişti.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de olan avukatlardan İnsan Hakları İnceleme Kurulu üyesi Gülden Sönmez, Emine Yıldırım ve tercüman Malik Zaur Beg konakladıkları otelde gerekçe gösterilmeden gözaltına alındı.

Konuyla ilgili TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın girişimlerde bulunduğunu ve konuyu takip ettiğini duyurdu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler