Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı, bölgeden 7 aylık hububat bakliyat ihracatının bir milyar 169 milyon dolar olduğunu söyledi.

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının geçen yılın ilk 7 aylık dönemine göre yüzde 3 artarak bir milyar 169 milyon dolara ulaştığını belirten Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Türkiye'nin kaliteli hububat ve bakliyat üretimiyle dünyanın en zengin ülkelerinin başında geldiğini belirtti.

Altunkaya başkanlığında, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerinde (GAİB) gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında, sektördeki gelişmeler ve 7 aylık ihracat rakamları değerlendirildi.

Toplantıda konuşma yapan Altunkaya, dünya var olduğu sürece insanların gıda ihtiyacının devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin kaliteli hububat ve bakliyat üretimiyle dünyanın en zengin ülkelerinin başında geldiğine değinen Altunkaya, "Buğdaydan una, bitkisel yağlardan bakliyata ve makarnadan margarine kadar birçok ürünü ihraç ediyoruz. Dünyanın farklı noktalarına yaptığımız ihracat gösteriyor ki insanlar bizim markalarımıza güveniyor. Bu güven her geçen gün artarak devam ediyor." dedi.

Bir milyar 168 milyon dolarlık ihracat içerisinde öne çıkan ürünün 314 milyon dolarla buğday unu olduğu bilgisini veren Altunkaya, konuşmasına şöyle devam etti: "17 farklı kalem ürünün ihracatını yapıyoruz. Buğday unu bu ürünlerin başında yer alıyor. Dünyanın batısında, doğusunda da yaygın ve çeşitli bir kullanım alanına sahip olan buğday unu ihracatını daha da artırmak için çalışıyoruz. İhracatımızda buğday ununu da 203 milyon dolarla bitkisel yağlar izliyor. Yine aynı şekilde temel gıda maddelerinden biri olan makarnanın bölgemizden ihracatı 7 ayda 173 milyon dolara ulaşmıştır. Bisküvi ve pastacılık mamulleri ihracatımız aynı dönemde 119 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir."

Altunkaya, ihracatı bölgelere göre değerlendirerek, ihracatın önemli bir kısmının Ortadoğu ülkelerine olduğunu, bu ülkelere 883 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını ve Afrika ülkelerine ise 215 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini bildirdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir milyar 169 milyon dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildiğini söyleyen Altunkaya, bölgenin bu alanda liderliğini koruduğunu sözlerine ekledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler