Güneydoğu'nun yöresel ürünleri Antalya’da tanıtıldı

Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri, bölgeye has yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla DİKA çatısı altında Antalya’da tanıtılıyor.

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle 13-17 Eylül tarihlerinde Anfaş Antalya Fuar Merkezi'nde düzenlenen 8’inci Yöresel Ürünler Fuarı'na, Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illeri, bölgeye has yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla DİKA çatısı altında tanıtılıyor.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), ‘Sizin Oraların Nesi Meşhur?’ sloganı ile Antalya’da düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı'na (YÖREX) valilikler, belediyeler, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsaları işbirliği içerisinde 200 metrekarelik stant ile katılıyor.

Batman Valiliği, Batman Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Batman Ticaret Borsası ile koordinasyon içerisinde YÖREX’te Batman yöresel ürünleri de tanıtılıyor. Fuarda, yöresel el sanatları ürünleri arasında yer alan ve tamamen el işçiliği ile üretilen gümüş takıları; Hasankeyf’te tiftikten üretilen battaniye, kilim, namazlık ve çanta çeşitleri; Sason çileği, Gercüş Mazrone üzümü, Sason balı, Cefan kavunu, Hasankeyf Tayfi üzümü, Sason cevizi, cevizli sucuk, meyve suyu ve pekmez sergilendi. Fuara gelen misafirlere çeşitli ikramlar yapılarak bölgenin marka değeri taşıyan yöresel ürünleri tanıtıldı.

YÖREX’e geçen yıl da katılım sağladıklarını belirten DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Ajansın katılımcılara sektörün gelişimi, ürünlerin ve illerin tanıtımını yapabilmesi için devlet desteği sunarak bölgesel kalkınmaya yön vermeyi hedeflediğini bildirdi. Altındağ, “Bölgemiz illerinin eşsiz el emeği, göz nuru ve yöresel damak tatlarını bir araya getirmek, kıyıda köşede kalmış olanların tanınırlığını artırmak, coğrafi işaretle bu ürünlerin hakkını, hukukunu koruyarak ekonomiye kazandırmak, yerli ve yabancı misafirlerimize bölgemiz illerinin yöresel hazinelerini tanıtmak amacıyla YÖREX’te yerimizi alıyoruz.” diye konuştu.

DİKA’nın coğrafi işaret tescil başvurularını desteklediğini belirten Yılmaz Altındağ, YÖREX’in yöresel ürünlerin coğrafi işaret zırhı kazanmasındaki rolüne dikkat çekti.

Fuarın ve Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak illerinin yöresel ürünlerine Coğrafi İşaret tescili alınması kapsamında yürütülen projenin, bölgedeki coğrafi işaretli ürün sayısının artırılmasına vesile olmasını beklediklerini söyledi.

Altındağ, YÖREX’in verimli geçmesini dilerken, memleket hasreti çekenleri düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na davet etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler