Günlük ve saatlik kiralanan evlere büyük tepki

Son zamanlarda saatlik ve günlük kiraya verilen evlerin sayısında artış olması halkın tepkisini çekiyor.

Diyarbakır'da son zamanlarda artan saatlik ve günlük kiralık dairelerin, halkı tedirgin ettiğini ifade eden emlakçı ve vatandaşlar, endişelerini dile getirirken, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ise konuyu hassasiyetle takip ettiklerini söyledi.

Son dönemlerde artış gösteren ve kötü amaçlı olarak kullanılan saatlik ve günlük kiralık evler, halkı özellikle de bina sakinlerini tedirgin ederken, konuyla ilgili açıklamada bulunan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy konuyu hassasiyetle takip ettiklerini, Diyarbakır Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Koç ise evlerin kötü amaçla kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır'da artan saatlik ve günlük kiralık dairelerin fuhuş ve şiddet olaylarında kullanıldığı iddiaları hakkında açıklamada bulunarak, şunları söyledi: "Bu konuda hassasız. Bu tür bilgilerin bizimle paylaşılmasını istiyoruz. Kabul edilebilir değil. Bu konunun üzerinde hassasiyetle dururuz. Bunlarla ilgili bir düzenleme var. İlgili birimlerimiz de bu konuyu hassasiyetle takip ediyor."

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç da bu tür uygulamaların kabul edilebilir olmayacağını belirtti.

"Günlük kiralık daire verenler korsan emlakçılardır"

Diyarbakır Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Koç ise "Günlük ve aylık kiralamalara batı illerinde genelde rastlanıyor. Son zamanlarda Diyarbakır'da da bu tür vakalara rastlanmış. Resmi emlakçılar ya da derneğimize üye olan emlakçılar bu tür işler yapmazlar. Bu tür emlakçılar, merdiven altı diye tabir edilen korsan emlakçılardır. Bu tür işleri yapanlar, bir sıfatı olmayan emlakçılardır. Bu tür bir şikâyet bize geldiği anda gerekli birimleri haberdar edeceğiz." dedi.

"Günlük-haftalık ev verme işi kabul edilemez"

Bu konuyla ilgili meslektaşlarına uyarılarda bulunduklarını dile getiren Koç, "Kesinlikle, günlük, haftalık veya aylık kiralamalarla uğraşmayın. Bu tür işlere de teşebbüs etmeyin. Günlük evleri kiraya verenlerin art niyetlidir. Bu iş ahlaki olmaz, doğru olmaz. Yabancı uyruklu insanlar bölgeye gelerek ev kiralamak isterse, mutlaka kimlik fotokopisi alın. Sözleşmelerinizi yapın, gerekli kurumlara iletin. Yerli insanlarımıza ise günlük, haftalık ev verme işi kabul edilemez." şeklinde konuştu.

"Binalardaki aileler rahatsız olabilirler"

Günlük ve saatlik kiralık evlerden rahatsızlıklarını dile getiren halk, Diyarbakır'ın Peygamberler ve sahabeler şehri olduğunu ve halkın Müslüman olduğunu belirterek, bu tür evlerin kötü amaçlarla kullanıldığı için gerekli denetimlerin yapılmasını istedi.

Bu tür evlerin kötü amaçla da kullanıldığını belirten Sergeç Pehlivan, "Kimileri bu evleri günlük ya da saatlik tutarak kız arkadaşlarıyla eve gidiyor. Tabi bunlar yanlış şeyler. Binalardaki aileler rahatsız olabilirler." dedi.

"Hemen karşımızdaki binada fuhuş yapılıyor"

Saatlik ve günlük evlerin çok iğrenç bir hâl aldığını dile getiren Sidar Alkan, "Bu evlerin çoğunluğu kötü amaçlı kullanılıyor. Hemen karşımızdaki binada fuhuş yapılıyor. Kimsenin bu ailelerin huzurunu bozmaya hakkı yoktur. Diyarbakır'ın kendine göre bir örfü, âdeti vardır. Kendine göre bir yaşam biçimi ve değerleri vardır. Bu kültürün dışında bir hayat yaşamak ve başkalarını rahatsız etmek doğru değildir. Bir an önce bu tür olaylara müdahale edilmesi gerektiğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

Evlerin günlük ve saatlik kiralanmasının hoş bir davranış ve uygulama olmadığını belirten Mahmut Akdan, "Bu konunun üstünde durulması gerekiyor. Ben bunu duymak istemiyorum. Böyle bir şey varsa ortadan kaldırmak gerekiyor. Böyle olayların olmaması gerekiyor. Gerçekten böyle şeyleri işitmek dahi beni rahatsız ediyor." ifadelerini kullandı.

"Müslüman bir memlekette bunu yapmak hoş değil"

Ahmet Karadağ ve Ahmet Dağ ise "Bu tür evlerin varlığını duydum, kullananları da duydum. Sonuçta binalarda aileler var, evli insanlar var. Bu tür evleri özellikle gençler kullanıyor. Genellikle kötü amaçlar için kullanılıyor. Bu evleri gençlere verenler yakalanıp polise teslim edilmesi gerekiyor. Çıkarları karşılığında gençlere bu evleri veriyorlar. Kim veriyorsa, Allah belalarını versin. Afişlerde ve reklamlarda da gördük bunları. Müslüman bir memlekette bunu yapmak hoş değil. Binalarda aile var, sen ne hakla ailelerin olduğu binada daireyi böyle işlerde kullanıyor ve kullandırtıyorsun." diye konuştu.

Günlük kiralık evlere tepki gösteren Hediye Eren de "Aileler bu konuda dikkatli olmalıdır. Evlerin gençlere verilmemesi gerekiyor. Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Yetkilerin de bu konuda duyarlı olması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"2 saat 40, 3 saat 60, 4 saat 80, 4 saatten sonrası ise 100 TL"

İLKHA muhabiri konunun vahametini orya koymak için internette arama motorundan saatlik evleri tarattığında birçok evin saatlik, günlük ve haftalık olarak kiralandığını gördü. Buradan temin edilen iletişim numarasından bir korsan emlakçı arandı ve 2 saatliğine bir daire kiralamak istendi.

Diyarbakır'da bir daireyi 2 saat için tahsis edebileceğini söyleyen korsan emlakçı, evi kiralayanın kim olduğunu, yaşını ve işini sormaması dikkat çekti. Ne zaman istenirse evi kiraya verebileceğini söyleyen emlakçı; fiyatların ise 2 saat için 40, 3 saat 60, 4 saat 80, 4 saatten sonrasının da 100 TL olduğunu söyledi.

Kiralanacak eve bir kadınla beraber gelineceğinin, bunun sorun olup olmayacağının sorulduğu emlakçı, "Hiçbir sıkıntı yok. Kız getirebilirsin. Bina sakinleri rahatsız olmaz. Sen iste biz evi arayalım." diye cevap verirken, eve içki getirilmesinin bir sıkıntı meydana getirir mi sorusuna ise "Bira, içki, her istediğini getirirsin, sorun olmaz." demesi günlük, saatlik kiralık evlerin kullanılış amacındaki vahameti gözler önüne serdi. (M. Sıddık Bilge - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler