Gaziantep'in Şehitkâmil ilçesinde yetersiz kalan nüfus müdürlüğünün vatandaşların şikâyet konularından birisi olduğunu belirten HÜDA PAR İl Başkanı, yetkililerin bu soruna çözüm bulmaları gerektiğini söyledi.

Gaziantep'in ikinci büyük ilçesi konumunda olan Şehitkâmil'in İlçe Nüfus Müdürlüğünde yaşanan aşırı yoğunluğun vatandaşları mağdur ettiğini belirten HÜDA PAR İl Başkanı Mehmet Nakşi Erat, halkın bu mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Suriyelilerle birlikte nüfusu bir milyona dayanan Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri olan Şehitkamil'de kurum binaları ve personel yetersizliği hizmet kalitesini düşürüyor. Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğünün gerek binasının gerek personel sayısı yetersizliğinin halkın mağdur olmasına neden olduğunu dile getiren Erat, nüfus müdürlüğü önünde her gün izdiham yaşandığını ve kente yakışmayacak görüntülere şahit olduklarını anlattı.

Gün geçtikçe büyüyen ve en fazla göç alan kentler arasında ilk sıralarda yer alan Gaziantep'te nüfus dairelerindeki kuyruk çilesinin şehre yakışmadığını belirten Erat, "Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğü ile ilgili partimize gelen şikâyetler var. Şehitkamil ilçemiz Gaziantep'in ikinci büyük ilçesi konumundadır. Şu anda okulların açılmasının arefesindeyiz ve nüfus müdürlüğü önünde sürekli ciddi bir yığılma oluyor. Bizler de yaşanan bu sıkıntıları şikâyetlere binaen yerinde gördük. Nüfus müdürlüğünde çok ciddi bir yığılma var. Gerçekten binanın fiziki şartlarının iyi olmadığına ve orada çalışan memurların da yetersiz olduğuna şahit olduk." dedi.

"Özellikle okul döneminde vatandaşlar ciddi anlamda mağdur oluyorlar"

Her gün nüfus müdürlüğü önünde ciddi anlamda izdiham yaşandığına dikkat çeken Erat, sözlerine şöyle devam etti: "Gaziantep'e yakışmayacak görüntülere şahit oluyoruz. Bu görüntüler gerçekten de ilimiz için çok üzüntü verici bir durum. Malumunuz, şu anda yeni çipli kimliklere geçiş oluyor. Diğer taraftan da ülkemize sığınan Suriyeli kardeşlerimiz Gaziantep'te yoğunlukta olduğundan dolayı onların da işlemleri oluyor. Bununla beraber özellikle okul döneminde vatandaşlar ciddi anlamda mağdur oluyorlar. Örneğin, bir vatandaştan aldığımız bilgiye göre, bir hafta boyunca bir adres değişikliği bile yapamamış. Bu vatandaşın çocuğunu okula göndermek için adresini değiştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla buna benzer ciddi sıkıntılar var."

"Halkımız bu konuda ciddi anlamda şikâyetçi"

Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğünün fiziki şartlarının uygun olduğu bir binaya taşınmasını ve yeterli sayıda memurun burada istihdam edilmesi gerektiğini ifade eden Erat, "Yaklaşık 4-5 yıldan beri bu sıkıntılar ve halkın bu anlamda şikâyetleri devam ediyor. Evet, birkaç yer değişikliği yapıldı fakat bir çözüm olmadı. Özellikle yeni Türkiye'ye yakışmayacak görüntülere sahne oluyor. Bundan dolayı özellikle Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğümüzün fiziki şartlarının uygun olduğu bir binaya taşınması ve aynı zamanda yeterli sayıda memurun istihdam edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda yetkililere sesleniyoruz. Halkımız bu konuda çok ciddi anlamda şikâyetçi ve mağdur oluyor. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini kendilerinden istirham ediyoruz." şeklinde konuştu.

Son olarak Erat, "Binanın girişinde bekleme salonu var ama çok küçük kalıyor. Dolayısıyla bir yoğunluk olduğunda orada izdiham yaşanıyor. Sıra fişini alan vatandaşlar içeride yer kalmayınca dışarıda beklemek zorunda kalıyor. Aynı şekilde dışarıda izdiham, sıra kuyruğu oluyor. Adeta 90'lı yıllardaki SSK kuyruklarını andırıyor. Bu görüntüler şehrimize yakışmıyor. Nüfus müdürlüğünün önünde kalabalık oluşup, oturma alanları yetersiz kalınca vatandaş esnafın dükkânının önünde oturmak zorunda kalıyor. Böyle olunca esnafın dükkânının önü kapanıyor ve esnafla halk polemik yaşıyor. Bir an evvel yetkililerin bu soruna bir çözüm bulması lazım. Halkın bu mağduriyetinin giderilmesi lazım." ifadelerini kullandı. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler