Harran Ovası'na su verilmeye başlandı

​Devlet Su İşleri, Atatürk Barajı’ndan Harran Ovası’na su vermeye başladı.

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Harran Ovası’ndaki 2 milyon dekar araziye su verilmesiyle birlikte mümbit topraklar su ile buluştu.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Harran ve yukarı Harran ovalarına sezonunun ilk suyunun verilmeye başlandığını belirtti.

Aydın, "2019 yılı sulama mevsiminin açılmasıyla birlikte Harran Ovası'na su verilmeye başlandı. Sulama ile Harran Ovası’nda yaklaşık 2 milyon dekar alan suyla buluşacaktır. Atatürk Barajı göl rezervuarından alınan su, her biri 26.5 kilometre uzunluğunda, 7.62 metre çapında ve toplamda 328 metreküp kapasiteli 2 tünel yardımı ile ana isale kanallarına, oradan da bu kanallar ile Mardin ve Harran regülatörlerine aktarılacak." dedi.

Bölgenin kalkınması için Güneydoğu Anadolu Projesi’nin hız kesmeden devam ettiğini ifade eden Aydın, "GAP’ın en önemli illerinden biri de Şanlıurfa’dır. Son 16 yılda inşa ettiğimiz sulama projeleri ile 2 milyon 657 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilerimize yıllık 1,149 milyar TL zirai gelir artışı sağladık. Yakın bir gelecekte Şanlıurfa’yı ülkemizin ve dünyanın önemli bir gıda üretim üssü haline getirmek için sulama yatırımlarını gece gündüz devam ettiriyoruz." dedi. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler