‘Hasta Refakatçi Kursu’ sertifika töreni düzenlendi

Batman’da “Şefkat Elleri Projesi” kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen hasta refakatçisi kursunu başarıyla bitiren 56 kursiyere sertifikaları verildi.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından "Şefkat Elleri Projesi" kapsamında açılan Yaşlı ve Hasta Refakatçisi Kursu'nu başarıyla bitiren 56 öğrenciye sertifikaları verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Bodakçi, Şefkat Elleri Projesinin sağlık sisteminin modernleşen yüzü ve evde bakım hizmetleri olgusu üzerine yapılan bir proje olduğunu söyledi.

Bodakçi, projenin temel amacının evde hasta veya yaşlısı olan ve onlara bakan aile bireylerine, yaşlı hastaya refakatçilik ve bakım konusunda bilinçlendirip sertifika sahibi olmalarını sağlamak olduğunu belirterek, "Projemizden yararlanabilecek olanların tespit edilmesi amacıyla, valiliğimizin onayı ile Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden bakım aylığı alan aileler ve kurumumuz tarafından evde bakım hizmeti görmekte olan 80 aile ziyaret edilmiştir. Ziyaret sonucunda bu ailelere danışmanlık hizmeti verilmiş ve verilecek olan eğitim konusunda bilgilendirilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Müdürlüğü paydaşlığında 3 adet yaşlı ve hasta refakatçisi kursu açılmıştır. 75 kadın kursiyer seçilmiş olup, kursu başarıyla bitiren 56 öğrenciye sertifikaları ile beraber 1 adet tansiyon aleti ve steteskop hediye olarak verilmiştir." dedi.

Düzenlenen kursun sonunda verilecek olan sertifika ile beraber iş bulma imkanının arttığını belirten Bodakçi, şunları söyledi:

"Projemiz ile birlikte eğitim alan kursiyerlerin yaşlı ve hastalarına bakma deneyiminin artması, bakım ve refakatçilik işlemlerini daha profesyonel sağlaması ve aldıkları sertifika ile beraber iş bulma imkânlarının artması sağlanacaktır. Ayrıca yaşlanan nüfus, sağlık sisteminin geliştirilmesi ve evde bakım hizmetlerinin önem kazanması ile beraber yaşlı ve hastanın özel bakımının önemi artmıştır. Yürüttüğümüz proje ile beraber var olan ihtiyacın karşılanmasına yönelik katkı sağlandığı düşünülmektedir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler