Havadan trafik denetimi yapıldı

İçişleri Bakanlığı, trafiğin yoğun olduğu güzergahlar ile kavşak konumunda olan kesimlerde havadan helikopter ve drone ile trafik denetimleri yapıldığını bildirdi. Denetimlerde 13 bin 613 trafik kural ihlali tespit edildiği kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı, trafiğin yoğun olduğu güzergahlar ile kavşak konumunda olan kesimlerde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığınca koordineli olarak havadan helikopter ve drone ile trafik denetimleri yapılmakta olduğunu belirtti.

Yapılan denetimlerde 13 bin 613 trafik kural ihlali tespit edildiği ve gerekli yaptırımların uygulandığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, "Trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması, denetim faaliyetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilerek sürücülerde 'Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun' sürekli ve üst düzeyde tutulabilmesi, otoyollarda ve şehirlerarası karayollarında gözlenen 'sağ şeritte veya bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme, makas atma, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklamak/park etmek' gibi ihlallerin önlenmesi amacıyla, illerimizce trafiğin yoğun olduğu güzergahlar ile kavşak konumunda olan kesimlerde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığınca koordineli olarak havadan helikopter ve drone ile trafik denetimleri yapılmaktadır." denildi.

Açıklamanın devamında bu kapsamda 04 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar yapılan denetimlere ilişkin şu bilgilere yer verildi:

"Helikopterle 356 saat uçuş yapılarak bin 937, Drone ile 2 bin 493 saat uçuş yapılarak 11 bin 676 trafik kural ihlali tespit edildi ve gerekli yaptırımlar uygulandı. Türk Polis Teşkilatı olarak, vatandaşlarımızın güven ve huzur ortamı içinde seyahat edebilmelerine yönelik karadan ve havadan yaptığımız trafik denetimlerimizi; ülkemiz trafik güvenliğinin sağlanması ile can kayıplarının azaltılması amacına yönelik olarak yasal sınırlar içerisindeki görev, yetki ve sorumluluklarımıza bağlı kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler