​Gaziantep’te Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında gençlere yönelik düzenlenen programda konuşan İslam Düşünce Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gençlere vakitlerini, zihinlerini ve kalplerini boş bırakmamaları uyarısında bulundu.

Gaziantep’te İl Müftülüğü, Şahinbey İlçe Müftülüğü ve Şahinbey Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Mevlid-İ Nebi Haftası dolayısıyla Adil Karcılar Camii’nde Sabah Namazı buluşması gerçekleştirildi.

Gençlerin yoğun bir ilgi gösterdiği programda, 15 ayrı Cami’den 441 çocuğun katıldığı "Haydi Çocuklar Camiye, Namazını Camide Kıl ve Puanları Topla" projesi kapsamında her gün düzenli sabah namazını camide kılan öğrenciler için de ödül töreni düzenlendi.

Programda, sabah namazı öncesinde Kur’an-ı Kerim okundu. Daha sonra İslam Düşünce Merkezi (İDE) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in imamlığında cemaatle sabah namazı kılındı. Namaz sonrasında da tesbihat çekilerek, ilahi ve kasideler okundu.

Programda gençlere yönelik bir konuşma yapan Görmez, gençlerin hayatlarında başarılı olmaları için vakitlerini, zihinlerini ve kalplerini boş bırakmamaları uyarısında bulundu.

Görmez, konuşmasına "Bir topluluk Allah’ı zikretmek üzere bir araya gelirse, melekler onların etrafını sarar. Allah’ın rahmeti onları kaplar, üzerlerine sekinet iner, Allah-u Teâlâ onları yanında bulunanlara över." Hadis-i Şerifine atıfta bulunarak başladı.

Gençlere hayatlarında başarılı olmaları için vakitlerini, zihinlerini ve kalplerini asla boş bırakmamaları uyarısında bulunan Görmez, "Hayatta güzel, iyi, bütün dünyaya faydalı insan olmak istiyor musunuz? O zaman hayatınızda üç boşluk olmayacak. Birincisi zaman ve vakit, ikincisi zihin ve üçüncüsü de kalp boşluğu olmayacak. Vaktinizi, zihninizi ve kalbinizi dolduracaksınız. Vaktinizi daima iyi kullanacaksınız. Zamanınızı dolu dolu geçireceksiniz. Hep iyi işler yapacaksınız. Zihninizi daima dolu bilgiyle, kalbinizi de sevgi, rahmet ve muhabbet ile dolduracaksınız. Kalbinizde devamlı Allah (Celle Celaluluhu) olacak Resulullah Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) olacak. Rahmet, sevgi olacak. Zihninizde devamlı ilim olacak. O zaman vaktinizi de doğru geçirirsiniz." dedi.

Görmez, "Şunu biliniz ki dünyanın en ücra köşesinde gözyaşı ile yapılan secdelerde siz varsınız. yapılan dualar da milletimiz ve siz varsınız. Siz aynı zamanda mazlumların da umudusunuz ve bu umudu boşa çıkarmaya hiçbirimizin yoktur." ifadelerini kullandı.

Görmez’in konuşmasının ardından "Haydi Çocuklar Camiye, Namazını Camide Kıl ve Puanları Topla" projesi kapsamında her gün düzenli sabah namazını camide kılan öğrencilere ödülleri verildi.

15 Cami’den 441 çocuğun katıldığı proje kapsamında nesli kötü alışkanlıklardan korumak, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, çocukları camide cemaatle namaza teşvik etmek, güzel ahlakla yetiştirmek, Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetler ve Hadis-i Şerifler ezberleterek hayatlarında uygulamalarını sağlaması hedefleniyor.

Programa, İslam Düşünce Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Gaziantep Valisi Davut Gül, İl Müftüsü Ahmet Çelik ve müftü yardımcıları, Şahinbey İlçe Müftüsü Mahmut Arcaklıoğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kurum müdürleri, öğrenciler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler