“Haydi çocuklar camiye koşalım, Kur’an’la buluşalım”

Okulların tatile girmesiyle birlikte başlayacak olan Yaz Kur’an kursları için çocukları camiye çağıran Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay, Yaz Kur’an kurslarından yaş sınırı olmaksızın herkesin istifade edebileceğini belirtti.

Okulların tatile girmesiyle birlikte başlayacak olan Yaz Kur'an kursları için çocukları camiye çağıran Tarsus İlçe Müftüsü Hayri Erenay, "Çocuklarımız Kur'an ile buluşacak, yaşadığımız dünya ve evreni Kur'an ile kavrayacak ve temel dini bilgilerini öğrenecekler." dedi.

Erenay, "Camiye koşalım, Kur'an'la buluşalım" sloganıyla Müftülüğümüzün denetim ve gözetiminde bütün cami, Kur'an Kursları ve müftülüğümüzün uygun gördüğü yerlerde, uzman kadromuz öncülüğünde açılacak olan Yaz Kur'an Kurslarından yaş sınırı olmaksızın herkes istifade edebilecektir. Yaz Kur'an Kursları kayıtlarımız 15-29 Haziran tarihleri arasında devam edecek, eğitim-öğretim ise 22 Haziran'da başlayacak, 21 Ağustos'ta sona erecektir." ifadelerini kullandı.

Yaz Kur'an kurslarının işleyişine yönelik açıklamalarda bulunan Müftü Erenay, "öğrencilerimiz Yaz Kur'an kurslarında, bizi çok seven Rabb'imiz için Kur'an'ı ve hayatı güzel örneklerle dolu olan peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)'i bizlere niçin gönderdiğini anlayacak. Bu kurslarda, imanın şartlarının yanı sıra, abdest, namaz, namaz sure ve dualarını, oruç, hac ve zekât gibi dinimizin ibadetle ilgili yönlerini; anne-babaya saygı, iyi evlat olmak, doğruluk, merhamet, sevgi, saygı, adalet, hoşgörü, yardımlaşma, fedakârlık, sabır, vefa gibi güzel ahlakın gerekliliklerini öğreneceklerdir."

Erenay, camileri sadece din eğitimi yeri değil sosyal aktivitelerin de yapıldığı birer eğitim yuvasına dönüştürerek çocuklarla buluşturmak istediklerini söyledi.

Camilerde eğitim faaliyetini sürdüren din görevlilerine seslenen Müftü Erenay, Diyanet İşleri Başkanlığının yönetmeliğini hatırlatarak, "Çocukların eğitimlerinin Camilerdeki alt katlarda veya ayakkabılıklarda değil tamamıyla caminin mihrabı ve minberleri yanında birebir görsel olarak Cami tanıtımlarını çocuklara karşı yapılmalı. Camii cemaati çocuklara hoş ve güzel davranmalı. Cami halılarının çocuklar tarafından kirletildiğini söyleyen görevliler var. Buradan söylüyoruz, Halı kirlenir, temizlenir veya yenisi alınır ama çocuklarımızın gönülleri temizlenmez. Çocuklarımızın gönüllerini kirletmeyelim varsın Cami halılarımız kirlensin." diye konuştu. (A. Hakim Kurt - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler