Heniyye: ABD Kudüs’le ilgili yeni kararlar peşinde

​Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, ABD yönetiminin önümüzdeki dönemde Kudüs’le ilgili yeni kararlar alacağını belirtti.

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, "Kudüs Davasının Stratejik Boyutları ve Ümmetin Onu Savunması" başlığıyla Gazze’de düzenlenen konferansta dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Ellerine ulaşan bilgilere göre Amerikan idaresinin Kudüs’le ilgili yeni kararlar alacağını söyleyen Heniyye, "İsrail’in bir Yahudi Devleti olduğunu kabul etmek ve mültecilerin dönüş hakkını yok saymak bunlar arasında. Bunlar Çağın Anlaşması’nın birer maddesidir." dedi.

Heniyye, "Biz Filistin’in Batı Yaka, Gazze ve 67 sınırlarında ibaret olduğunu söylemiyoruz. Biz Filistin’in nehirden denize kadar olduğunu ve başkentinin doğusu ve batısıyla Kudüs olduğunu söylüyoruz" ifadesini kullandı.

Kudüs’ün Filistin davasının sembolü ve başlığı olduğuna dikkat çeken Heniyye, işgalciyle semboller üzerinde ciddi manada savaştıklarını hatırlattı.

Mekke hidayet merkezi ise Kudüs’ün de imamet merkezi olduğunu söyleyen Heniyye, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kudüs, Filistin devletinin siyasi başkentidir. Aynı zamanda bütün dünyadaki Müslümanların dini başkentidir. Bugün gördüğümüz sadece Filistin intifadası değil. Aksine bir küresel intifadadır. Arap dünyasının Kudüs’ten vazgeçmesi mümkün değil. Çünkü tarih boyunca burası için savaşmış, mücadele etmiş, ordular hazırlamıştır."

Trump’ın kararına da değinen Heniyye, "Trump, Kudüs’e sahip değil ki onu israile versin. İsrail de bunu hak etmiyor. Yine ismi israil diye bir varlık yok ki başkenti olsun." diye belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler