​Gelecek dönemde, ekonominin can damarını ilim ve teknoloji sahasında yapılacak yatırımlar olacağını söyleyen İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Sorena Settari, her İslam ülkesinde bir silikon vadisinin olması gerektiğini belirtti.

D/8 İlim ve Teknolojik Alanda Yatırım Fonları toplantısı, İran’ın başkenti Tahran’ın Perdis İlim ve Teknoloji Parkı'nda düzenlendi.

İran Bilim ve Teknolojiden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Sorena Settari, Gelişmekte Olan İslam Ülkeleri (D/8) Grubu Genel Sekreteri Seyyid Ali Musevi, Perdis İlim ve Teknoloji Parkı Genel Başkanı Mehdi Seffariniya ile D/8 üyesi ülkelerin temsilcileri katıldığı toplantıda,  yatırım imkanları tartışıldı.

Mehdi Saffariniya, toplantıda yaptığı konuşmada yeni teknolojik gelişmelere paralel olarak piyasalarda  ciddi bir hareketlilik olduğunu, yatırımcıların da bu yönde kendilerini yenilemesi gerektiğini söyledi.

İnsan hayatının sürekli yenilikler ve keşiflerle geçtiğini ve bundan sonrada yenilik ve keşiflerin yapılacağını belirten Saffariniya, gelişmekte olan İslam ülkelerini yeni gelişmelere açık olarak yatırım yollarını bulması zaruretini dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin  İlim ve Teknoloji İşleri Yardımcısı Dr. Sorena Settari yaptığı açıklamada, gelecek dönemde, ekonominin  can damarını ilim ve teknoloji sahasında yapılacak yatırımlar olacağını söyledi.

İran’da yerli ve yabancı yatırımcıların ilim ve teknoloji sahasında yatırım yapmaları için  gerekli düzenlemelerin yapıldığını ve bu yönde teşviklerin sağlandığını belirten Dr. Settari, "Her İslam ülkesinde bir silikon vadisinin olması gerekir. Yatırımcılar, risk almasını bilmeli. Geleceğe yönelik yatırım düşüncesinde olan  gençlerin dikkate alınması gerekir ve bu yönde yatırımcıların genç yetenekleri değerlendirmeleri gerekir." dedi.

D/8 Grubu Genel Sekreteri Seyyid Ali Musevi de Türkiye, İran, Endonezya, Pakistan, Malezya Bangledeş, Ürdün ve Nijerya'nın üye olduğu grubun daha yakın işbirliğinin zaruret olduğunu  dile getirdi.

Musevi, grub olarak birçok sahada başarılı olunmasına rağmen bazı sahalarda da istenilen düzeyde bir başarı yakalanamadığını söyleyerek, "Enerji sahasında istenilen bir seviyeye gelemedik. Üye ülkelerin kendine has bazı sorunlarından kaynaklanıyor bu durum. Yine üye ülkeler arasında coğrafi farklılıklardan kaynaklanan  nedenlerden dolayı istenilen gelişmeye ulaşamadık. Ama hava taşımacılığında çok iyi bir işbirliğine ulaştık. Türkiye Ulaştırma Bakanının da bu konuda dile getirdiği başlıklar var. Ve ümit ediyorum başta ulaştırma ve enerji olmak üzere bütün alanlarda istenilen işbirliğine ulaşırız." diye konuştu. (Hamza Erdem- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler