Hırsızlık vakalarında düşüş

İçişleri Bakanlığı, bekçilerin yeniden göreve başlamasıyla birlikte hırsızlık vakalarında bu yılın 11 ayında yüzde 25,6'lik düşüş yaşandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı yoğun işlenen asayiş suçlarında  bu yılın 11 ayında yüzde 25,6'lik düşüş yaşandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bekçilerin yeniden göreve başlaması ve şehirlerde alınan güvenlik tedbirlerinin meyvesini verdiği ifade edildi.

Açıklamada, "Hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı yoğun işlenen asayiş suçlarında  bu yılın 11 ayında yüzde 25,6'lik düşüş yaşandı. Mal varlığına karşı işlenen olayların aydınlatılma oranı da yüzde 6,6 artış göstererek yüzde 45'e ulaştı." denildi.

Açıklamada, şunları kaydedildi: "Asayiş politikalarının uygulanması, şehirlerde çarşı ve mahalle bekçilerinin göreve başlaması, sokakta polisin ve jandarmanın görünürlüğünün artması ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kıyı kesimlerinde denetimini artırması, ülke genelinde uygulanan eş zamanlı Güven - Huzur uygulamaları  malvarlığına karşı işlenen tüm suçları ciddi  oranda azalttı.

Bu yılın 11 ayında mal varlığına karşı yoğun işlenen asayiş suçları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,6 azaldı.  Bu yılın 11 aylık döneminde mal varlığına karşı işlenen tüm suçları aydınlatma oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6’lık bir artış yaşandı. Bu yıl mal varlığına karşı işlenen tüm olayların yüzde 45'i aydınlatıldı."

Evden hırsızlık vakalarının  yüzde 28,2 azaldığı bildirilen açıklamada, "Geçen yılın 11 aylık dönemine göre, bu yıl mal varlığına karşı işlenen suçlardan en dikkat çeken suç türlerinde ciddi  bir azalma görüldü. Buna göre; oto hırsızlığı yüzde 35,6, otodan hırsızlık yüzde  33,8, ikametten hırsızlık yüzde 28,2, işyerinden hırsızlık yüzde 25,8, yankesicilik yüzde 24,3, bisiklet ve motosiklet hırsızlığı yüzde 22,9, kapkaç yüzde  22,8, yağma (gasp) yüzde 11,6, dolandırıcılık yüzde  6,7 oranında düşüş yaşandı." denildi.

Evden hırsızlık günlük olay sayısı yüzde 30 azaldı

Alınan tüm güvenlik önlemlerinin evden hırsızlık günlük olay sayısını da azalttığı kaydedilen açıklamada, "Buna göre; 2017 yılında ülke genelinde günlük toplam 262 evden hırsızlık olayı meydana gelirken, 2018’de bu sayı 183’e düşerek yüzde 30’luk bir azalma gösterdi. Bu yılın 11 aylık döneminde, günde  İstanbul’da 55,  Ankara’da 11, İzmir’de 8  evden hırsızlık olayı yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine göre evden hırsızlık olayı Ankara’da yüzde 64,5, İstanbul’da yüzde 30,5, İzmir’de 58,6 azalış gösterdi.  Geçen yılın aynı döneminde ise, Ankara’da 30, İstanbul’da 79, İzmir’de 19 günlük evden hırsızlık olayı meydana gelmişti." ifadelerine yer verildi.

Yoğun işlenen suçlar yüzde 25,6 azaldı

Açıklamanın devamına şöyle denildi: "Malvarlığına karşı yoğun olarak işlenen asayiş suçlarında; alınan önleyici güvenlik önlemleri, araç gereç ve teknik donanımda yapılan iyileştirmelerin de etkisiyle geçen yıla göre 2018 yılında yüzde 25,6 azalma sağlandı. Ayrıca; 2017 yılının 11 ayında malvarlığına karşı işlenen tüm olayların aydınlatma oranları yüzde 38,3 iken 2018 yılının 11 ayında yüzde 6,6 artarak yüzde 45'e ulaştı." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler