HÜDA PAR Gençlik Kollarından

HÜDA PAR İstanbul Sultangazi İlçe Gençlik Kolları uyuşturucu kullanımının toplumda yaygınlaştığına dikkat çekmek amacıyla kitlesel bir basın açıklaması yaptı.

HÜDA PAR İstanbul Sultangazi İlçe Gençlik Kolları uyuşturucu kullanımının toplumda yaygınlaştığına dikkat çekmek amacıyla kitlesel bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını HÜDA PAR Sultangazi İlçe gençlik kolları adına Abdullah Yazgan okudu.

Emperyalist-kapitalist zihniyetlerin insanlığa düşman bir anlayışla, uyuşturucu vesilesiyle olabildiğince güçlü bir şekilde maddi ve manevi erozyonlar oluşturduğunu belirten Yazgan, bu saldırıların savunmasız kalmış insanlar üzerinde kırılmaz etkiler bıraktığına dikkat çekti.

Yazgan “İlginç olan şudur ki, uyuşturucu maddenin en yoğun üretim ve trafiği İslam ülkeleri üzerinden gerçekleşmektedir. Maddi ve manevi anlamda savunma mekanizmasını yitirmiş olan toplumumuz ne yazık ki günden güne elimizde eriyip yok olmaktadır. Doğal ve sentetik olmak üzere çeşitli uyuşturucu hap ve madde bağımlılığı gençlerimizi elimizden bir bir çekip alıyor. Son zamanlarda caddelerde ve sokaklarda, yerlerde sürünen gençlerimizin içler acısı hali gözler önündedir. Bu konuda her birey elini taşın altına koyup uyuşturucu madde kullanımını azaltma adına her türlü katkıyı sağlamak durumundadır.” dedi.

“Dünyada 207 bin kişi madde bağımlılığı sebebiyle öldü”

Dünya genelinde uyuşturucu bağımlılığının artış gösterdiğini, Birleşmiş Milletler (BM)’in verilerine göre, uyuşturucu madde bağımlılarının sayısının 29 milyona ulaştığını belirten Yazgan, bu sayının Türkiye’de ise 2014 yılından bu yana 17 kat artış gösterdiğini belirtti.

Yazgan, “Uyuşturucu kullanım yaşı 10’a kadar düştü. Birleşmiş Milletlerin konuyla ilgili yayınladığı raporuna göre 15-64 yaşları arasında yaklaşık 250 milyon insanın en az bir kere uyuşturucu madde kullandığı bilgisine yer verildi. Aynı rapora göre bağımlılığın ardından 6 kişiden sadece 1 kişi uyuşturucuyu bırakma adına tedavi görüyor. Uyuşturucuya bağlı ölüm oranları ise son derece ürkütücü bir durumda. Son rakamlar dünya genelinde 207 bin kişinin madde bağımlılığı sebebiyle öldüğünü gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.   

“Yaşadığı manevi yoklukları madde bağımlılığıyla gidermeye çalışmaktadır”

Sultangazi İlçesinde son dönemlerde uyuşturucu madde kullanımının arttığını ve kimyasal, sentetik hapların özellikle okul kapılarında, internet cafelerde, parklarda ve ara sokaklarda çok aleni bir şekilde ticaretinin yapıldığını, satıldığını belirten Yazgan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Aile birliğinin bozulduğu, manevi değerlerin yitirildiği ve maddi imkânların kısırlaştırıldığı bir toplumun bireyleri olan halkımız, evlatlarına, kardeşlerine, yakınlarına sahip çıkmamanın/çıkamamanın getirdiği bir musibete duçar olmuş durumdadır. Ne hazin bir durumdur ki, geleceğimiz olan gençler bu kopuklukların yaşandığı bir dünyada kendi iç âlemlerine çökmekte, yaşadığı manevi yoklukları madde bağımlılığıyla gidermeye çalışmaktadır. Bugün Sultangazi’nin her mahallesinde bu minvalde gençler görmekte, onların içinde bocaladığı bu çaresizliğe şahit olmaktayız.”

Yazgan, son olarak Sultangazi ilçesinde uyuşturucu kullanımının önüne geçmek için çeşitli önlem ve caydırıcı kararların alınması çağrısında bulunarak, “Bu konuda tüm parti, STK ve camiaların daha duyarlı olmalarını ve uyuşturucu ile mücadelede aktif rol almalarını bekliyoruz.” çağrısında bulundu. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler