“Hükümet masaya yeni ve yüksek teklifler getirmeli”

Toplu Sözleşme görüşmelerini değerlendiren Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, hükümetin masaya yeni ve yüksek teklifler getirmesi gerektiğini söyledi.

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, sendika binasında yaptığı basın açıklamasıyla Hükümetin 2016 için memurlara teklif ettiği yüzde 4+4 zam önerisini 5+4'e çıkarmasını değerlendirdi.

Memur-Sen olarak, 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine son derece kapsamlı bir toplu sözleşme teklifi hazırladıklarını ifade eden Şeker, "Yetkili Konfederasyon olarak tekliflerimizi, sadece 850 bin üyemiz adına değil; 3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 1 milyon 900 bin kamu emeklisi başta olmak üzere aileleriyle birlikte 20 milyon insan için toplu sözleşme masasına taşıdık. Tekliflerimizin hem cüzdana hem de vicdana yönelik olmasına özen gösterdik." diye konuştu.

Müzakereye devam!

Ortaya koydukları kararlı duruş sonrasında gelinen noktanın önemli ancak yeterli olmadığını ifade eden Şeker, şöyle tamamladı: "Biz, mali ve sosyal haklar bakımından ‘Büyük Türkiye', vicdani tekliflerimiz açısından da ‘Yeni Türkiye' iradesiyle örtüşen teklifler bekliyoruz. Biz, kasanın anahtarının değil emeğimizin hakkının peşindeyiz. Memur-Sen ve on bir hizmet kolundaki yetkili sendikalarımız, Türkiye'nin sahip olduğu ekonomik gücün ve değerler zemininin, hem mali ve sosyal haklarımızı hem de sosyal ve vicdani haklarımızı karşılayacak seviyede olduğunu biliyoruz. Sermaye kesimine, girişimcilerine teşvik paketleriyle destek olan siyasi irade toplu sözleşme masasını, emeğiyle ve alın teriyle geçinen kamu görevlilerine yönelik ‘sosyal teşvik paketi'ni hayata geçirme zemini olarak görmeli ve gereğini yapmalıdır. Hükümet ve Kamu İşveren Heyeti, toplu sözleşme imzalamak ve kamu görevlilerini mutlu etmek istiyorsa, kasanın ağzını açmalı, hakkımızı vermeli ve bu amaçla kamu görevlilerine oransal zam yanında taban aylığı ve refah payı ile birlikte sosyal yardımlarda da önemli ölçüde artışlar sağlamalıdır." (Veysi Siyah - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler