Hükümlüler cezalarını çekerken doğayı koruyacak

Adana’da Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde, haklarında kamu yararına çalışma cezası verilen hükümlüler, cezalarını çekerken çevreyi temizliyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü bünyesinde, haklarında kamu yararına çalışma cezası verilen hükümlüler, vatandaşların kirlettiği, çöplerini attığı Çatalan Köprüsü ve Seyhan Baraj Gölü kıyısı ile piknik alanlarında temizlik yaptı. İmzalanan protokol çerçevesinde hükümlüler 3 yıl boyunca hem cezalarını çekecek hem de doğayı koruyarak Adanalıların temiz bir çevrede piknik yapmalarını sağlayacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi ile Adana Cumhuriyet Başsavcılığı arasında, geçtiğimiz mart ayında imzalanan protokol ile cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile para cezaları kamuya yararlı bir işte çalışma yaptırımına çevrilen hükümlüler, çevre temizlik hizmetlerinde ücretsiz olarak çalıştırılmaya başlandı.

İlk temizliği baraj gölü piknik alanlarında yaptılar

Bu kapsamda Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'nın organizasyonu ile gerçekleştirilen ilk uygulamada 40 hükümlü, otobüslerle Çatalan Köprüsü ve Seyhan Baraj Gölü kenarındaki piknik alanlarına götürüldü. özel tulumlarını, eldivenlerini giyen hükümlüler, sabah erken saatlerden itibaren 'yengeç' adı verilen özel aleti de kullanarak göl kıyısında temizlik yaptı. Piknik yaparken veya gölü izlemek amacıyla alana gelen vatandaşların kirlettiği alandan pet şişeler, cam şişeler, balık malzemeleri, kartonlar, naylon poşetler ağırlıklı olmak üzere torbalarca çöp çıktı. örnek bir davranış sergileyen hükümlülerin topladığı çöpler, belediyenin çöp toplama merkezine götürüldü.

Hükümlülerden çevreyi kirletmeyin çağrısı

Çevre temizliğine katılan hükümlüler ise, çevreyi kirletenlere önemli mesajlar verdi. Doğanın, gölün, nehrin, ormanların tadını özgür olanlar kadar alamadıklarını belirten hükümlüler, "Gölümüzün kıyısındaki kirlilik bizi üzdü. Vatandaşlarımıza doğanın kıymetini bilerek çevreyi kirletmemeleri çağrısı yapıyoruz. Gölümüzü, nehrimizi, ormanımızı koruyalım, kirletmeyelim." dediler.

Protokol kapsamında, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde çalışacak olan toplam 80 hükümlü, Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilecek otobüslerle, Seyhan Baraj Gölü kıyısı ile belirlenen piknik ve mesire alanlarında götürülüp 3 yıl boyunca temizlik çalışması yapacak. Hem cezalarını çekmeleri hem de topluma yararlı iş yapmaları amaçlanan hükümlülerin, çevre bilinci, sosyal sorumluluk, toplumsal duyarlılıkları gibi yönleri geliştirilirken, doğayı korumaya da yardımcı olmaları sağlanıyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler