İçişleri Bakanlığı, bir hafta içerisinde Türkiye geneli yürütülen operasyonlarda 37 PKK'linin öldürüldüğünü bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, 9-16 Temmuz tarihlerinde Türkiye geneli yürütülen operasyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir hafta içerisinde PKK'ye yönelik yapılan operasyonlarda, örgüte yardım yataklık iddiası ile 209 kişinin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, FETÖ/PDY ile ilişkili olduğu değerlendirilen 467 kişi, 58 kişinin ise DEAŞ'tan gözaltına alındığı belirtildi.

37 PKK'li öldürüldü

Bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda kapsamında kırmızı ve gri listede aranan PKK'lilerinde içinde olduğu 37 PKK'linin öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, 7 kişinin de teslim olduğu ve 8 PKK'linin de sağ yakalandı belirtildi.

Çok sayıda silah, patlayıcı ve mühimmat imha edildi

3 sığınak/barınak/mağaranın kullanılamaz hale getirildiği operasyonlarda çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirilip imha edildiği belirtilen açıklamada, operasyonlarda; 46’sı ağır ve uzun namlulu 1 Kanas, 10 M-16, 35 Kalaşnikov Piyade Tüfeği olmak toplam 56 silah, 26 adet El Bombası, bin 984 adet muhtelif mühimmat, 5 kg patlayıcı madde, 7 adet el yapımı patlayıcının imha edildiği  belirtildi.

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadele

Uyuşturucu ve kaçakçılık ile mücadele kapsamında 2 bin 606 operasyon gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, yapılan operasyonlarda; 706 kg esrar, 33 kg eroin, kg Afyon Sakızı, 5,5 kg sentetik kannabinoid, 0,8 kg metamfetamin, 4 bin 967 adet ectasy, 44 bin 844 adet captagon, bin 135 adet sentetik ecza, 526 bin 490 kök kenevir bitkisi, 271 bin 091 paket kaçak sigara, 87 bin 171 litre kaçak akaryakıtın ele geçirildiği  belirtildi.

Açıklamada ayrıca olaylarla ilgili olduğu belirtilen 3 bin 453 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.  

Sokak satıcılarına yönelik; okul çevreleri, parklar ve gençlerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde yapılan kontrol ve gerçekleştirilen operasyonlarda ise 631 şüphelinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, düzenlenen operasyonlarda 63 kg esrar, 8 kg eroin, 3,4 kg sentetik kannabinoid, 0,7 kg metamfetamin, 4 bin 887 adet ectasy, 4 adet captagon, 961 adet sentetik ecza, 2 bin 674 kök kenevir ve 38 adet tabanca/tüfek ele geçirildiği ifade edildi.

Siber suçlarla mücadelede

Siber suçlarla ilgili olarak yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi verilen açıklamada, siber suçlarla mücadele kapsamında “Terör örgütlerinin propagandasını yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret söylemleri içeren 459 sosyal medya hesabı ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde 266 kişi hakkında yasal işlem  yapıldı.” denildi.

Düzensiz göçle mücadele 

Düzensiz göçle mücadele kapsamında da 249’u denizlerde olmak üzere toplamda 4 bin 036 göçmenin yakalandığı belirtilen açıklamada, düzensiz göçmenlerin yasadışı yollarla yurtiçine girmesine veya yurtdışına çıkmasına aracılık eden 105 organizatörün de gözaltına alındığı belirtildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler