‘İçki değil, portakal çiçeği kokan bir şehir istiyoruz’

Adana’da yapılmak istenen içki festivaline karşı olduklarını belirten AK Parti İl Teşkilatı, etkinliğe izin verilmeyeceğini açıklayan Valiye yönelik eleştirileri ise doğru bulmadıklarını bildirdi.

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Biz sokakları rakı kokulu bir şehir değil, portakal çiçeği kokan bir şehir istiyoruz" diyerek içki festivaline karşı olduklarını belirtti.

"Aralık ayında yapılması planlanan ve Valilikten olur alamayan bir etkinliğe bizim de karşı olduğumuzu ve Adana Valisi'nin bu yaklaşımını takdir ettiğimizi ifade etmek isterim." diyen Yeni, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve CHP'lilerin içki festivaline verdikleri desteği de eleştirdi.

"Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden korumalı"

Rakı Festivali'ni savunan kesimlerin, etkinliğe izin vermeyeceğini açıklayan Vali Mustafa Büyük'ü hedef almalarını yadırgadıklarını belirten Yeni, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kamu alanlarının bu tür etkinliklerde kullanılması, gençleri rakı festivali düzenleyerek, alkollü içecek içmeye teşvik edilmesini desteklemelerine de bir türlü anlam veremiyorum. Yasalarımızda zaten açık bir hüküm veriyor bu konuya. Gençlerin ilgi alanına giren etkinliklerde alkollü içki markalarını çağrıştıracak hiçbir şey bulundurulamaz. Bu festivalin isminin bir alkol markası olması ise bu yasaya kesinlikle aykırıdır. Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden ve benzeri kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır hükmü de alkol tüketiminin özendirilmesini önleyici birtakım tedbirler almanın idarenin görevi olduğu açıkça vurgulanmaktadır"

"Bu etkinlikle, Adana'nın ve tarihi mekanın, Büyük Saat civarının ‘rakı alemi yapılan bölge' gibi gösterilmesine içimiz elvermiyor" diyerek tepkisini dile getiren Yeni, "Bizler bu ülkeyi yasa ve yönetmelikle yönetmeliyiz. Vali beyin kararı da bu çerçevededir. Festivali destekleyen siyasilerin ifade ettiği gibi kimsenin kişisel yaşamına müdahale, ya da engel yoktur." şeklinde konuştu.

Gençlerin bu tür etkinliklere teşvik edilmesinin onların geleceğini çalmaktan başka bir şey olmadığını ifade eden Yeni, "Şimdi soruyorum, rakı festivaline destek olan siyasilere, hanginiz kendi evladının alkolik yada uyuşturucu, hatta sigara bağımlısı olmasını ister? Soruma cevap vermek yerine evlat söz konusu olunca içinizin ürperdiğini hissediyorum. Bu topraklarda yaşayan gençlerimizin tamamı bizim evlatlarımız. Tam da bu noktada, kötü alışkanlıkların özendirilmesine karşı durmak yerine desteklemek, kendi evlatlarımızı bu ateşe atmak anlamına gelmektedir. Şunu unutmayalım ki içki uyuşturucunun, uyuşturucuda ölüme götüren hızlı basamaklı bir merdiven. Bu gibi festivallerde bir kereliğine denenen şey, ölümüne neden olabilir. Bence bu festivalin iptali gençlerimizin sağlığı için yapılan işlerin en doğrusu olarak görüyorum. Biz sokaklarımızın anason kokmasını istemiyoruz. Sokaklarımızın portakal çiçeği kokmasını istiyoruz." diyerek açıklamasını sonlandırdı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler