İdil halkı büyük tedirginlik içinde

Cizre ve Silopi’de ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından, İdil (Hezex) halkı ‘sıra bize gelir’ endişesiyle ilçeyi terk etmeye başladı.

Cizre ve Silopi'deki hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağı yakın ilçeleri tedirgin etti.

‘Sıra bize de gelir' endişesiyle bir an önce kurtulmak isteyen İdil halkı, bu nedenle halk ilçeyi gizliden terk ediyor.

İlçede yayılan söylentilere göre PKK elemanlarının HDP ve DTP ilçe teşkilatları ile yakın zamanda yaptıkları toplantıda kimsenin ilçeyi terk etmesine izin verilmeyeceğini, terk edenlerinin de evlerine el koyulacağını ifade ettikleri belirtildi.

öte yandan Cizre ve Silopi'deki sokağa çıkma yasağı ile beraber idil'de (Hezex) PKK elemanlarının belediye kepçesini kullanarak çoğu yerlere yeni hendekler kazdıkları ve onlarca el yapımı (EYP) patlayıcı döşediklerinin bilindiği, döşenen patlayıcıların açıktan çekilen kablolarının halk tarafından görüldüğü belirtiliyor.

Görüştüğümüz isimlerini vermek istemeyen kadınlar, "Kardeşim razı değiliz ve çok korkuyoruz 24 saat çocuklarımız patlayıcıların üzerinde oynamaktalar. Çocuklarımıza patlar diye korkuyoruz. Kimin çocuğu ölürse kimsenin umurunda değil, bundan dolayı bu patlayıcılardan korkuyoruz fakat dillendirmeye korkuyoruz. Halimizi Allah a havale ediyoruz." ifadelerini kullandılar.

PKK‘nin tüm tehditlerine rağmen halkın gizliden çoğu eşyalarını alarak ilçeyi terk ettiği görülürken, gasp edilmesin diye evlerinde ihtiyarları bıraktıkları belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler