Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı batılı ülkelerin, İdlib mutabakatının bozulmasını istediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı batılı ülkelerin İdlib mutabakatının bozulmasını istediklerini, bu nedenle Heyet Tahrir Şam'a (HTŞ) para yardımında bulunduğunu ve ihlallerde bulunması için teşvik ettiğini söyledi.

Çavuşoğlu, batılı ülkelerin bu yardımlarla İdlib mutabakatının bozulmasını ve Türkiye'nin desteğiyle oluşturulacak Anayasa Komisyonu'nun kurulmamasını hedeflediklerini söyledi.

Çavuşoğlu'na Fırat'ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölge çalışmaları da soruldu. Güvenli bölgeye Rusların karşı olmadığını belirten Çavuşoğlu, ABD'nin güvenli bölgeden ne kastettiğinin ise belirsizliğini koruduğunu söyledi. Çavuşoğlu, konunun 5 Şubat'ta yüksek düzeyli ortak çalışma grubunda ele alınacağını söyledi.

"Adana mutabakatı Türkiye'nin Suriye içinde gerekli harekâtı yapma hakkını saklı tutar"

Konuşmasında Adana mutabakatına da değinen Çavuşoğlu, "Siyasi çözüm olduğunda karşımızda Suriye yönetimi varsa, bizim işimize çok yarar." dedi.

Çavuşoğlu, mutabakatın ekinde bildirim olduğuna vurgu yaparak, "En sonunda, 'Eğer anlaştığımız alanlarda adım atılmazsa Türkiye, Suriye içinde gerekli harekâtı yapma hakkını saklı tutar ya da yapacaktır.' diyor. Bu bölümü tek taraflı bir madde fakat çok açık, net bir şekilde burada teröristleri barındırmayacağını, diğer ülkelerden gelenlerin Suriye üzerinden Türkiye’ye geçmeyeceğine dair çok net taahhütler de var. Bu taahhütleri de yerine getirmiş. Çok sayıda PKK'lıyı da teslim etmiş. Bu mutabakat imzalandığında zaten Öcalan orada değildi, yoktu ve 'Bir daha gelmesine de izin verilmeyecek.' deniliyordu" dedi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler