İhlas ve Fatiha’yı pirinç tanesine yazıyor

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan hat sanatçısı, mesleğini sürdürdüğü Mardin'de pirinç tanesine İhlas ve Fatiha başta olmak üzere kısa sureleri yazıyor.

Suriye'de devam eden iç savaştan kaçarak Mardin'e gelen Suriyeli hat sanatçısının marifeti dudak şaşırtıyor. Pirinç ve makarna tanesine yazı ve resim yapan 20 yaşındaki Suriyeli hat sanatçı Munzer Mahmut; Nas, Fatiha veya başka bir kısa surenin tamamını pirinç tanesine yazabiliyor.

Suriye'den anne ve babasıyla Mardin'e gelen Mahmut (20), Şam'da öğrendiği mesleğini, Cumhuriyet Meydanı'nda kiraladığı bir dükkânda ekmek parası için sürdürmeye çalıştığını ve bu şekilde geçimini sağladığını aktardı.

"Kısa süreleri pirinç tanesine yazabiliyorum"

Şişede kum sanatını Şam'da öğrendiğini ifade eden Mahmut, 2 yıl içinde öğrendiği bu mesleğini geldiği Mardin'de de devam ettirdiğini söyledi. Mahmut, "Bunun yanında birde pirinç ve makarna tanesine yazı yazıyoruz. İlk önce bir harf yazdım, ondan sonra bir isim, sonra iki isim derken şuan İhlas gibi kısa süreleri pirinç tanesine yazabiliyorum." dedi.

Mesleğini icra ederek ailesinin geçimini sağlıyor

Türkçeyi de öğrenmeye başladığını aktaran Mahmut, böylece hem işini yapmaya devam ettiğini hem de başkasına muhtaç olmadan ailesine baktığını ifade etti.

Mahmut, Mardinlilerin ilgisinden de memnun kaldığını sözlerine ekledi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler