Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan

​Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Kerkük’te durumun normalleşmesi için Erbil ile Bağdat arasında en yakın zamanda toplantı yapılması çağrısında bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Bağdat’taki Selam Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Yardımcıları Nuri Maliki ve İyad Allavi ile bir araya geldiği belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada görüşmede, Bağdat ile Erbil arasındaki sorunların çözümü ve Kerkük’te yaşananların ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, Masum’un toplantıda, taraflar arasında sorunların çözümüne yönelik şu 3 maddeyi öneri olarak sunduğu kaydedildi:

"Irak Cumhurbaşkanlığı’nın öncülüğünde ve gözetiminde, Birleşmiş Milletler’in (BM) lojistik desteğiyle, Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti arasındaki ilişkilerin, anayasa temelinde ve Irak Federal Mahkemesi’nin kararları kapsamında en kısa sürede görüşmelere başlamasını talep ediyoruz.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Irak Parlamento Başkanı toplantı yapmalı, parlamentodaki grupbaşkanları ile adalet yönetiminin parlamento ve il meclisi seçimlerinin zamanında yapılması için gerekli yasaları çıkartmalı.

Kerkük’teki tüm bileşenler en kısa zamanda toplantı yapmalı, kentteki tüm bileşenlerin hak ve ulus çıkarları garanti altına alınmalı ve durumun normalleşmesi amaçlanmalı." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler