İran ve Rusya'dan TSK'nın hava saldırılarına ilişkin açıklama

İran ve Rusya'dan TSK'nın Şengal ve Karaçok'a düzenlediği hava saldırılarına ilişkin açıklama yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov ile İran Dışişleri Bakanlığı, TSK'nın Irak'ın kuzeyinde Şengal ve Suriye'nin kuzeyinde Karaçok'taki PKK hedeflerine düzenlediği ve peşmergelerin de hayatını kaybettiği hava saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, hava saldırılarına ilişkin,

Türkiye'nin, Şengal ve Rojava'ya yönelik düzenlediği hava operasyonlarla ilgili,"Türkiye'nin eylemleri konusunda bizi bilgilendirip bilgilendirmediğini bilmiyorum. Fakat bunun gibi (onaysız düzenlenen) her askeri operasyon bölgedeki genel duruma ve müzakere sürecine olumsuz etki ediyor." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığından Behram Kasımi imzasıyla yapılan yazılı açıklamada ise Şengal'e düzenlenen saldırının bölgede istikrarsızlığa neden olacağı ileri sürülerek, Bağdat yönetiminin bu konudaki yaklaşımının desteklediği kaydedildi.

Ülkelerin egemenlik haklarının her hangi bir gerekçeyle ihlal edilmesinin uluslararası hukuk ve kurallara aykırı olduğuna vurgu yapan Kasımi, bu tür girişimlerin bölgedeki güvensizliğin devam etmesine neden olacağını ifade etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler