“İş adamları PKK tarafından tehdit ediliyor”

Diyarbakır Ak Parti Yenişehir ilçe teşkilatı 3. Olağan Kongresinde konuşan T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 30 yıl süren savaşta, 40 bin kişinin öldüğünü, 400 milyarlık kaynağın yok olduğunu belirtti. Bakan Eker ise iş adamlarının PKK tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Diyarbakır Ak Parti Yenişehir ilçe teşkilatı 3. Olağan Kongresi gerçekleşti. Kongreye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Ak Parti Diyarbakır milletvekilleri katıldı. Kongrede konuşan Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu çözüm sürecine değinerek, sürecin en önemli gündem maddeleri olduğunu ifade etti.

"Çözüm süreci en önemli gündem maddemizdir"

Çözüm sürecinin en önemli gündem maddeleri olduğunu dile getiren T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Çünkü 30 yıl süren savaşta 40 bin insan öldü. Binlerce insan evinden yurdundan ayrıldı. Bu bölgede savaş olunca biz de batı da üzülüyoruz. Çünkü vücut bir bütündür. 400 milyarlık kaynak yok oldu. Çözüm sürecine engeller çıkarılıyor. Çözüm sürecinin yürütülmesine karşı olanlar çoktur. 12 yıl boyunca Kürt halkının hakkını verdiğimiz yasa ve durumların tamamında HDP'den destek alamadık." Dedi.

"Yeni yasada molotof atanlar cezalandırılacak"

Yeni yasada molotof atanların ve taşkınlık çıkaranların cezalandırılacağını ifade eden Kuzu daha sonra, " Çözüm sürecinin önüne sürekli engeller konuluyor. Çözümün ve barışın olmasını istemiyorlar. Kamu düzeninin bozulmasına da asla izin vermeyeceğiz. Yeni yasada Molotof atanlar ve taşkınlık çıkaranlar cezalandırılacaktır. 12 yılda 10 defa anayasa değiştirdik ama yine de sivil bir anayasa sağlayamadık. Muhalefet partileri yeni bir anayasanın olmasını istemiyorlar. Sürekli sorunlar çıkarıyorlar. Ama yeni bir anayasa hazırlayacağız. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor." İfadelerine yer verdi.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu' dan sonra Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker bir konuşma yaptı.

Bölgede yaşanan olayların süreci ve bölgeyi zehirleme teşebbüsü olduğunu dile getiren Bakan Eker, bundan sonra Türkiye'nin hem kamu düzenini sağlayacaklarını hem de süreci pratiğe döküp tamamlayacaklarını söyledi.

"Adları değişmiş olsa da zihniyetleri değişmemiştir"

Geçmişteki zihniyetlerin herkesi tek kalıba sokmak istedikleri dile getiren Bakan Eker, "Geçmişteki zihniyet tekçiydi. Şimdiki zihniyette tekçidir. Bunlar bu bölgede başkasına tahammül edemiyorlar. Başkasını istemiyorlar. Evet, adları değişmiş olsa da zihniyetleri değişmemiştir." İfadelerini kullandı.

"Bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamları PKK tarafından tehdit ediliyor"

Bölgeye yatırım yapmak isteyen iş adamlarının PKK tarafından tehdit edilip bölgeden sürgün edildiğinin altını çizen Eker, "Buralara fabrika kurmaya çalışıyoruz engel oluyorlar. Yatırımcı getiriyoruz engel oluyorlar. Silvan barajını sabote etmek istediler. Aynı şekilde sulama kanallarına zarar veriyorlar. Molotoflarla, bombalarla, mayınlarla, bölgedeki huzuru bozmak istiyorlar." İfadelerini kaydetti.

Kongrede yapılan oylamada 3 dönem boyunca AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı olan Serdar BUDAK' ın yerine Mürsel Kikizade seçildi.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler