​Gaziantep’in Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İslam bilim adamlarının her zaman teknoloji ve bilime öncülük yaptığını belirterek, bu özgüvenin tekrar kazanılması gerektiğini belirtti.

Gaziantep’te, Şahinbey Belediyesi tarafından İslam Bilim Tarihi araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anısına bir programı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" ilan edilmesinin ardından, Prof. Dr. Fuat Sezgin'i yeni nesillere anlatmak ve onun eserlerini, çalışmalarını geleceğe aktarmak adına düzenlenen programda, Fuat Sezgin'in, dünyanın en büyük bilim tarihçilerinden biri olduğu belirtildi.

Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, İslam bilim adamlarının her zaman teknolojiye ve bilime öncülük yaptıklarını belirterek, bilim ve teknolojinin sadece Avrupa’dan çıkar anlayışı olduğunu, ancak bunun kesinlikle doğru olmadığını vurguladı.

"İslam bilim adamları teknolojiye öncülük etmiştir"

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in, önemli bir isim olduğunu belirten Tahmazoğlu, Sezgin’in bir asırlık hayatını İslam'a ve bilime adamış önemli bir şahsiyet olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildiğini hatırlatan Tahmazoğlu, "Bu yıl ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin’in kim olduğu ve neler yaptığı çeşitli platformlarda anlatılacak. Asıl mesele ‘Müslüman’dan bir şey olamaz’ anlayışını yerleştirmeye çalışanlara karşı Prof. Dr. Fuat Sezgin bu fikri yıkan bir insandır. Aynı zamanda İslam bilim adamlarının tarihte yapmış olduğu buluşları bir müzeye dönüştürerek İstanbul Gülhane’de vatandaşın hizmetine açan çok kıymetli bir araştırmacıdır. Onun benzerini biz belediye binamızın yanında İslam Bilim Tarih Müzesi olarak açtık. Şuna inanmamız gerekiyor ki, teknolojiye ve bilime Müslümanlar her zaman öncülük yapmıştır. Bu özgüvenimizi tekrara kazanmamız gerekiyor. Bilim ve teknoloji sadece Avrupa’dan çıkar anlayışı var. Ancak bu kesinlikle doğru değil. Şu anda biz hakikaten tekrar özümüze döndük." dedi.

"İslam bilim adamları teknolojiye öncülük etmiştir"

"Bilimler Tarihi Dostu Prof. Dr. Fuat Sezgin" kitabını hazırlayan emekli Vali Adnan Yılmaz da Prof. Dr. Fuat Sezgin’in, dünyanın en büyük bilim tarihçilerinden biri olduğunu vurguladı.

Söyleşisinde İslam Bilim Tarihi’nin dünya üzerindeki etkisini Prof. Dr. Fuat Sezgin’in bu anlamdaki önemini anlatan Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılının 'Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı' ilan edilmesinin ardından Fuat Sezgin söyleşilerimizden birini Gaziantep'te yapıyoruz. Bir ilki başararak yedinci konferansımızı burada yapıyoruz. Sağ olsun Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, bu konuda bize önemli bir destek verdi. Bizi gençlerle buluşturdu. Biz de bunu duyunca aşk ve heyecanla koşa koşa geldik. Dünyanın en büyük bilim tarihçilerinden biri olan Prof. Dr. Fuat Sezgin birçok eser yazmış bunun yanı sıra 94 yıllık çalışmasının bir ürünü olan 17 ciltlik Arap-İslam Bilim Tarihi adlı en kapsamlı eseri yazmıştır." ifadelerini kullandı.

Öte yandan söyleşiden sonra Yılmaz'ın yazdığı kitaplar programa katılanlara hediye edildi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler