İstanbul Müftülüğü Braille alfabesi ve işaret dilinin ilk mezunlarını verdi

İstanbul'da işitme ve görme engeli vatandaşlara Kur'an-ı Kerim, namaz, ibadet gibi konularda eğitim vermek üzere 200 diyanet personeline 4 buçuk ay boyunca Braille alfabesi ile işaret dili alanında verilen eğitimin mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Türkiye'de 560 bin kişi görme ve işitme engelli olarak hayatını sürdürüyor. Nüfusun neredeyse tamamına yakın kesiminin Müslüman olduğu ülkede görme ve işitme engeline sahip olan vatandaşların İslami vecibelerini yerine getirebilmeleri için onların dilini bilen eğitimcilere ihtiyaç duyuluyor.

İstanbul Müftülüğü, eğitimde farkındalık oluşturmak ve engelli vatandaşların da İslami vecibelerini yerine getirmeleri için kendilerine rehberlik etmek üzere 200 personeline işaret dili ve Braille alfabesi eğitimlerini tamamlayarak ilk mezunlarını verdi.

Fatih İlçe Müftülüğü Konferans salonunda gerçekleştirilen mezuniyet töreni İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda konuşan İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, herkesin doğru anlaşılmaya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Hazreti Musa'nın doğru anlaşılabilmesi için Allah'u Teâlâ'ya dua ettiğini, Peygamber efendimizin Hira mağarasında kendisine peygamberlik geldiğinde etrafındakilerinin kendisini anlayamayacakları korkusuna kapıldığını ifade eden Yılmaz, her kesimden insanın doğru anlaşılamama problemi ile karşı karşıya olduğunu ve bu sebeple diğer insanları anlamak için onun dilini bilmeye ihtiyacımız olduğunu söyledi.

İşitme ve görme engelli olan vatandaşların talebi üzerine böyle bir kurs açma ihtiyacı duyduklarını hatırlatan Yılmaz, belli başlı görevlilerin eğitim alarak engellilere eğitim vermeleri için seferberlik başlattıklarını ifade etti.

Diyanet işleri başkanlığı olarak insan merkezli çalışma yaptıklarını ve insanın olduğu her yerde kendilerinin de olması gerektiğini dile getiren Yılmaz, görme engelli vatandaşlara Braille alfabesi, işitme engelli olanlara da işaret diliyle eğitim vermek için hayırlı bir adım attıklarını söyledi.

Program, Braille alfabesi ve işaret dili ile ilgili eğitim alanların sahnede aldıkları eğitim ile ilgili gösterim yapılmasının ardından plaket takdimi ile sona erdi. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler