​İstanbul'da 1 Mayıs kutlandı

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” Bakırköy Halk Pazarı'nda kutlandı.

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları için sendikalara ve işçi örgütlerine Bakırköy Cumartesi Halk Pazarı Alanı'nı gösterirken, kutlamalara kapatılan Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen grupların engellenmesi amacıyla polis, alanı demir bariyerlerle kapattı.

Sabahın erken saatlerinde alana giden yollarda toplanan çok sayıda sendika üyeleri, kutlamaların yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı’na ellerinde döviz ve pankartlarla birlikte yürüyerek giriş yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) gibi birçok sendika ve siyasi partinin katılım sağladığı 1 Mayıs kutlamaları Bakırköy Halk Pazarında gerçekleşti. 
Saat 14.00’te başlayan kutlamalarda sık sık dile getirilen konular kıdem tazminatı hakkı ve ekonomik kriz oldu.

Öte yandan Bakırköy miting alanında verilecek konserler, Şanlıurfa'da yaşanan kazada 5 işçinin hayatını kaybetmesi nedeniyle iptal edildi.

Gözaltılar var

İstanbul valiliğinin 1 Mayıs kutlamaları için izin verdiği alan haricinde farklı yerlerde kutlama yapmak isteyen göstericilerden birçok kişi gözaltına alındı. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak amacıyla Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek isteyen bir grup, polis müdahalesi ile engellendi.

Müdahalelerde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi yaklaşık 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.  Ayrıca, Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan Taksim’e yürümek isteyen Halkların Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine de müdahale edildi. Polis müdahalesinde 27 kişi gözaltına alınırken; HKP MYK Üyesi ve İzmir İl Başkanı Avukat Tacettin Çolak, HKP MYK Üyesi ve Bursa İl Başkanı Avukat Halil Ağırgöl de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Mecidiyeköy'den Taksim'e yürüyen İnşaat-İş Sendikası üyesi 5 işçinin de gözaltına alındığı ifade edildi. Mücadele Birliği imzalı pankart ile Taksim'e yürümek isteyen 6 kişi de gözaltına alındı. 

Taksim'e girmek isteyen Devrimci Gençlik Dernekleri’nden de 12 kişi polis tarafından gözaltına alındı. "Taksim halka kapatılamaz" sloganları atan gruptan 12 kişi gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen Öğrenci Faaliyetinden üniversiteliler de gözaltına alındı. Cihangir’den Taksim’e çıkmak isteyen ve "1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanındayız" diyen 4 üniversiteli polis müdahalesiyle gözaltına alındı. Beyoğlu Sıraselviler Caddesi'nden slogan atarak Taksim Meydanı'na girmek isteyen gruptan 14 kişi gözaltına alındı.

İzinsiz gösterilerde Şişli'de 28, Beşiktaş'ta 29, Beyoğlu'nda 22, Kağıthane'de 4, Bakırköy'de bir olmak üzere gözaltına alınanların sayısı 84 oldu. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler