İstanbul’da uluslararası resim sergisi açıldı

İstanbul'da 15 ülkeden resim sanatçılarının katıldığı uluslararası resim sergisi açıldı.

İstanbul’da, çoğunluğu Arap ülkelerinden olmak üzere 15 farklı ülkeden resim sanatçılarının katıldığı uluslararası resim sergisi açıldı.

60 resim sanatçısının 120 farklı eseriyle düzenlenen resim sergisi, Şişli’de bulunan bir alışveriş merkezinin sanat galerisinde sanatseverlerle buluşturuluyor.

Serginin küratörlüğünü yapan Ressam Raid Kasım, düzenledikleri uluslararası resim sergisine 15 ülkeden 60 resim sanatçısının katıldığını söyledi.

Her bir sanatçının bir tabloyla katılabildiği sergide 120 tual bulunuyor. Bazı sanatçıların tuallerini sergiye göndermelerine rağmen çeşitli sebeplerle sergiye katılamadıkları öğrenildi.

12 yıldan beridir Türkiye'de yaşayan ve sergiye Gaziantep’ten katılan Suriyeli Ressam Dılbaz Barazı, çocukluğundan bu yana resim yaptığını, büyüdükçe hayallerinin gerçekleşmeye başladığını ve resim sanatına daha fazla yoğunlaştığını söyledi.

Barazı, “Gaziantep'te oturuyorum. Bu benim 10'uncu sergim. İstanbul'da ilk defa sergiye katılıyorum. Daha önce Ankara ve Gaziantep'te de sergilerim oldu. 6 sergimi Suriye'de, 4 sergimi Türkiye'de yaptım. Yaptığım çalışmalar, genelde insanların dertlerini ortaya çıkarmak, mazlumların, gariplerin sesine ses olabilmek amaçlıdır. Benim eserlerim vicdani eserlerdir. Birilerinin derdine derman olmak, onların sesini duyurmak için resim yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

Resim sanatı ile ilgilenenlere de tavsiyelerde bulunan Barazı," İnşallah yaptıkları resimlerle insanların dertlerine derman olurlar. Eğer sanatsal çalışmalarında, insanların dertlerine, acılarına ortak olabilirlerse sanatları değer bulur.” dedi.

Söz konusu sergi, 6 Temmuz Cuma gününe kadar sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak. (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler