Kahta’da

​Adıyaman'ın Kahta İlçe Müftülüğü tarafından geleneksel hale getirilmesi planlanan Sabah Namazı buluşmasının ikincisi Celalettin Camii'nde gerçekleştirildi.

Kahta İlçe Müftülüğü bünyesinde kurulan ‘Gençlik Koordinatörlüğü’ öncülüğünde geleneksel hale getirilmesi planlanan Sabah Namazı Buluşması’nın ikincisi Merkez Celalettin Camii'nde gerçekleştirildi.

Hafız İbrahim Halil Ödemiş imamlığında kılınan sabah namazının ardından katılımcılara hitap eden Kahta İlçe Müftüsü Rıfat Çevik, Sabah Namazı buluşmalarını geleneksel hale getirip haftada iki gün olmak üzere Kahta’daki değişik camilerde devam edeceklerini kaydetti.

Müslümanlar arasındaki ilişkilere değinen Çevik, toplumda selamın yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Çevik, “Ortadoğu’ya baktığımız zaman Müslümanların çok basit nedenlerle birbirleriyle savaştıklarını, birbirleriyle sürekli çekiştiklerini görüyoruz. Bizler ifrat ve tefrite çok dikkat edeceğiz. Birbirimizi seveceğiz. Nitekim Peygamber Efendimiz bir hadislerinde ‘İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız’ buyuruyor. Hadisin devamında Efendimiz, birbirimizi sevmemizin formülünü de veriyor. Buyuruyor ki: Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız. Evet, değerli kardeşlerim! Zamanla bazı şeyleri göre göre alıştık artık. Olumsuzlukları ilk başta gördüğümüzde eğer müdahale etmezsek zamanla alışıyoruz.  Öyle bir hale geldik ki yolda yürürken birbirimize selam vermeyi bıraktık. Hatta selam verdiğimiz kişi yabancı biri olunca ‘kim bu ya, deli mi acaba’ diyecek hale gelmişiz maalesef.”  sözlerini kullandı.

Sabah Namazı Buluşması, Kahta Anadolu İHL Müdür Yardımcısı Mustafa Arı’nın yapmış olduğu dua ve ardından katılımcılara ikram edilen çorba ile sona erdi. (Aydın Evren - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler