Mardin'in Nusaybin ilçesi kırsalında devam eden “KIRAN-2” operasyonda, ilk defa kalem şeklinde 8 kimyasal fünye ele geçirildi.

Mardin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince “KIRAN-2 Şehit Jandarma Uzman Çavuş Muhammed Ata Kıratlı Özel Birlik Operasyonu” kapsamında yürütülen operasyonda, tespit edilen sığınak ve depolarda, dün arama yapılmıştı.

Yapılan aramalarda; 2 metis M-1 füze ateşleyici, 2 biksi makineli tüfeği, 4 kanas keskin nişancı tüfeği, 2 M-16 piyade tüfeği, 7 kalaşnikof piyade tüfeği, tamburalı bomba atar, 6 RPG-7 roketatar,7 tabanca, 48 el bombası, 17 kilogram plastik patlayıcı, 2 roket atar harp başlığı ile tuzaklanmış el yapımı patlayıcı, 18 antitank roketatar mühimmatı, 3 RPG-7 anti personel mühimmatı, 7 anti personel roketatar mühimmatı, 36 bomba atar mühimmatı, 4 termal kamera, silah üstü termal kamera, gece görüş dürbünü ile 2 gündüz görüş dürbünü, 41 adet kalaşnikof şarjörü, 4 bin 635 fişek ve çok sayıda mühimmat ile muhabere malzemesi ele geçirilmişti.

Delil niteliği taşıyan malzemeler muhafaza altına alındı, diğer malzemeler yerinde imha edildi.

Ele geçirilen silah ve mühimmatların bazıları Mardin İl Jandarma Komutanlığında düzenlenen basın toplantısında sergilendi.

Yetkililerden elde edilen bilgiye göre;  ele geçirilen malzemelerin içinde ilk defa ele geçirilen kalem şeklindeki kimyasal fünye de bulunuyor. Kalem şeklindeki kimyasal fünyenin, içerisine konulduğu el yapımı patlayıcıyı 45 dakika sonra infilak ettirme özelliği taşıdığı, x-ray cihazında tespit edilemediği öğrenildi.

Ele geçirilen malzemeler arasında bir adet dizüstü bilgisayar da bulunurken, bilgisayarın örgütün arşivinde kullanıldığı, yine sahte kimlik kartlarının basımında kullandığı değerlendirilen yazıcıların ele geçirildi görüldü.

Yine ele geçirilen silahlar arasında bulunan susturuculu silahların kayyum ve siyasi parti temsilcileri gibi devletin üst düzey yöneticilere karşı suikast girişimlerinde kullanılacağı öğrenildi.

Bölgede operasyonların süreceği kaydedildi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler