Kalın: ABD yönetimi çatışmaları derinleştiriyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri hakkındaki sözleri için "ABD yönetimi çatışmaları derinleştiriyor." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın "52 yılın ardından ABD için israilin Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." sözlerine tepki gösterdi.

Kalın, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Uluslararası hukuk, ülkelerin toprak bütünlüğünü garanti altına alır.  ABD yönetiminin Filistin topraklarını işgal eden israilin Golan tepelerine yönelik hukuk dışı eylemlerini meşrulaştırmaya çalışması, işgal politikasına destek vermek ve çatışmaları derinleştirmek demektir." dedi.

ABD'nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, siyonist Netanyahu ile 11 Mart'ta Golan Tepeleri'ne gerçekleştirdiği ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, "Golan Tepeleri'ni israilin toprağı olarak tanıması için Trump ile görüşebilirim. Buranın bugün ve sonsuza dek israilin bir parçası olarak tanınması için çalışmalara başlayacağım." demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığının 13 Mart'ta yayımladığı 2018 İnsan Hakları Raporu'nun "israil bölümü"nde, daha önce "işgal altında" şeklinde tanımlanan Golan Tepeleri için ilk kez "israil kontrolündeki" ifadesinin kullanılması dikkati çekmişti.

Siyonist terör çetesi, Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler