“Kalkınmanın yolu tarımdan geçer”

Van’da düzenlenen DAP Bölgesi Havza Bazlı Hayvancılık Master Planı Projesi tanıtım toplantısında konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınmanın yolunun tarım ve hayvancılık sektöründen geçtiğini ifade etti.

özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Van Valisi İbrahim Taşyapan, AK Parti Milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk, üniversite rektörleri, kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Bakan Yılmaz yaptığı konuşmada, DAP Bölgesi Havza Bazlı Hayvancılık Master Planı Projesinin bölge için önemine değinerek, "Kalkınmış' denilen ekonomilerin sanayiden önce tarımda devrim yaptığını görüyoruz. Tarımını dönüştüremeyen, sanayileştiremeyen bir ekonominin gerçek anlamda kalkınması mümkün değildir." dedi.

DAP bölgesinde 21 milyar liralık yatırım hacmi

Geçmişte DAP Bölge Kalkınma İdaresi olmadığını aktaran Bakan Yılmaz, "İlk kez Doğu Anadolu'nun da bir bölge kalkınma idaresi oldu. 2011 kuruluşunu gerçekleştirdik ve o tarihten bu yana çalışmalarımız yürütüyoruz. Tüm kesimlerin desteğini alarak DAP eylem planını hazırladık. Eylem planımız 2014-2018 dönemini kapsıyor. Bu dönem içinde DAP bölgesinde 21 milyar liralık bir yatırım hacmini ifade ediyor. Bunu 5 eksene oturttuk. Birincisi Tarım ve hayvancılık. Sonra sanayi, fiziki alt yapı ve kentsel dönüşüm, kurumsal kapasitenin geliştirilmesi, beşeri sermaye ve yatırım konuları geliyor." şeklinde konuştu.

"Kaynak gerçek kısıt değildir"

Projenin araştırma ve geliştirme çalışmaları için 1.3 milyon lira kaynak ayırdıklarını aktaran Bakan Yılmaz, 9 ay süren projenin tamamlanmasının ardından somut adımlar atacaklarını belirterek, "Başarılı olmamız için uygulanabilir fikirler ortaya koymamız lazım. Kalkınma Bakanlığı olarak her zaman sizlerin emrindeyiz. Yeter ki uygulanabilir bir proje olsun. Kaynak bir şekilde bulunur. Kaynak gerçek kısıt değildir. Gerçek kısıt doğru, uygulanabilir kaliteli projelerdir. Bu projeler hazırlandığında kaynak bir şekilde bulunur yeter ki bize güzel fikirler ve projeler getirin. Huzur ortamını kardeşliğini pekiştirelim. Yaşadığımız hadiseleri geride bırakarak, birlik beraberlik içinde bölgemizin yatırım ortamını iyileştirmemiz lazım. Yoksulluğu, işsizliği nasıl ortadan kaldırabileceğimizi tartışmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İran'a uygulanan ambargonun kaldırılmasına da değinen Yılmaz, Van'ın bir sınır olduğunu ve yanı başında devasa bir pazarın bulunduğunu belirterek son olarak şunları kaydetti: "İran uzun zamandır ambargo nedeniyle ekonomide sorunlar yaşadı. Bu sorun önemli oranda aşıldı. Uluslararası anlaşmalarla İran'a uygulanan ambargoların kaldırıldığını görüyoruz. Bu ülkemiz, bölgemiz ve Van için büyük bir fırsat. Bunu kalkınma sürecinde değerlendirmeliyiz. İş adamlarına sesleniyorum. Gereksiz işlerle uğraşmadan, 'biz bu pazara nasıl girebiliriz, iş dünyasıyla iş birliğimizi nasıl geliştirebiliriz' konusunda emek harcanması gerekiyor. Sürekli gidip gelmeliyiz. İş dünyamızın temsilcileriyle gidip geleceğiz ve bu fırsatı değerlendirmeliyiz." (Murat Dalgın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler