Karacadağlılardan Şeyhlerine vefa

Karacadağ bölgesinde yaptığı hayırlı işlerle tanınan Şeyh Musa ve ailesi, bölge halkı tarafından hayırla yâd edildi.

Karacadağ bölgesinde yaptığı hayırlı faaliyetleri ile tanınan Şeyh Musa, Şeyh Ahmet ve Şeyh Bubé'nin yakınları ve Karacadağ halkı tarafından hayırla yâd edildi.

Mirhesen bölgesindeki yakınları tarafından düzenlenen programa bölge halkı da iştirak etti.

Programda Şeyh Musa ve ailesi için Kuran'ı Kerim ve mevlidi şerif okundu, dualar edildi.

Programla ilgili düşüncelerini paylaşan Şeyh Musa'nın torunlarından Bedii Karadağ, "Burada yatanlar dedelerimizdir. Her yıl bu zamanlarda kurban kesip, mevlit veriyoruz. Burada yatanların ruhlarına armağan ediyoruz. Burada yatan insanlar seyit oldukları için, Peygamberimizin torunu olduklarından olayı bölge halkı tarafından çok seviliyorlar." dedi.

Burada toplanma sebeplerinin vefat eden yakınlarını ziyaret etmek olduğunu belirten Salih Tarim ise her yıl buralara gelerek vefat eden yakınlarına dua ettiklerini, onların ruhuna mevlidi şerif okutarak, insanlara yemek verdiklerini belirtti.

Tarim, "Bu vesileyle uzun zamandır görmediğimiz akraba ve dostlarımızı görüyoruz.'' İfadelerini kullandı.

İstanbul'dan geldiğini belirten Kasım Tarim ise, toplananlar Müslümanlarla beraber mazlumlara dua ettiklerini belirterek, "İnşallah burada yapılan dualar İslam âleminin ve insanlığına kurutuluşuna vesile olur." şeklinde konuştu. (Vedat Aydın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler