Kardeş Konya ve Van belediyelerinin ilk buluşması

Van Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş belediyesi olan Konya Büyükşehir Belediyesi'nden bir heyet Van'a gelerek incelemelerde bulundu.

Van Büyükşehir ve Konya Büyükşehir Belediyeleri arasındaki 'kardeş belediye' kararı sonrası ilk buluşma gerçekleşti.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (KOSKİ) gelen yetkililer, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve üst düzey yöneticilerle buluştu.

Van Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşen toplantıda Konya heyetine, kentin önemli sıkıntıları ve uygulanması planlanan projelerle ilgili bilgiler aktarıldı.

Toplantıda konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, "Yapacağımız hizmetler, vatandaşa ‘biz hizmeti daha iyi yaparız' ve ‘belediyeler memleketin gerçek sahiplerinin elinde' demenin de göstergesi olacak." ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesinin kurumsallaşmış bir belediye olduğunu ifade eden Genel Sekreter Mustafa Yalçın, Van Büyükşehir Belediyesi olarak Konya'nın bu bilgi ve birikiminden faydalanmak istediklerini söyledi.

Yalçın, "Kardeş şehir uygulamasında hem teknoloji, hem teknik adam, hem proje, hem de imkanlar bakımından daha elverişli konuma sahip olan belediyelerle, biraz daha az imkanı olan belediyeler kardeş edilerek, proje ya da varlıkta teknik eleman imkanından karşılıklı alışveriş desteğinde bulunmaları amaçlanıyor. Bu nedenle de Konya Büyükşehir Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi kardeş ilan edilmiş durumda. Konya oturmuş kurumsallaşmış bir belediye. Konya'da hiç şüphe yok ki güvenirlik açısından da belediye en güvenilen kurumların başında gelir. Bu bakımdan teçhizat olarak ve aynı zamanda yetişmiş teknik eleman açısından da zengin bir ilimiz olduğunu biliyoruz. En ileri düzeyde faydalanmak istiyoruz." diye konuştu.

Kentin ihtiyaçlarını önem sırasına göre Konya heyetine sunacaklarını belirten Yalçın konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İhtiyaçlarımızı önem sırasına göre yazacağız. Artık Konya Büyükşehir Belediyesi hangi birimlerinde bütçesi var ve nasıl katkıda bulunur, kendilerinin takdirlerindedir. Söz, Konya Büyükşehir Belediyesinin ve KOSKİ'nindir. Bu memleket bizim. Bu memleket bedel ödemiş. Ama inşallah bundan sonra da terör belası, FETö belası memleketimizin hiç bir yerinde yüzünü gösteremez, başını kaldıramaz."

Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Demir'de konuşmasında Van Büyükşehir Belediyesine her türlü desteği sunacaklarını söyledi.

Demir, "Konya olarak bu konularda biz iyi bir tecrübe geçirdik. İhale dokümanlarının hazırlanması, şartnameleri, kredili kredisiz, kredi teklifleriyle gelenler veya gelmeyenler türünde biz her türlü desteği sağlarız, TEKNİK destek sağlayabiliriz." dedi.

Toplantı sonrası Konya heyeti Van Su ve Kanalizasyon İdaresinin (VASKİ) sorumluluğundaki iskele mahallesinde bulunan arıtma tesisini ve park yapımları konusunda Van gölü sahilinde incelemelerde bulundu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler