Karla mücadelede asılsız ihbarlara yasal işlem yapılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan kış tedbirleri konulu genelge doğrultusunda karla mücadelede asılsız ihbar yapan kişilere yasal işlem uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan kış tedbirleri konulu genelge doğrultusunda eski Van Valisi Murat Zorluoğlu başkanlığında kasım ayında yapılan toplantının ardından, kış tedbirleri konusunda çalışmalarını sürdüren Van Valiliği, ilçe kaymakamlıkları ve belediye başkanlıklarına, Van Büyükşehir Belediyesine ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarına bir talimat yazısı gönderdi. 

Vali Vekili Sinan Aslan imzasıyla dağıtımı yapılan yazıda, İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinin olağanüstü meteorolojik tahminlerde 24 saat esasına göre çalışacağı, kış tedbirlerinde görev ve sorumluluğu bulunan kurum ve kuruluşların sürekli ve sağlıklı şekilde iletişim halinde bulunmaları, yol açma ve trafik tedbirlerinde duyarlı olunması ve olası mahsur kalma durumlarında vatandaşlara kumanya temin edilmesi gibi konular ön plana çıktı.

"Asılsız ihbarda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır"

Talimatta şu ifadelere yer verildi: "Evsiz ve kimsesiz kişilerin kış aylarında olumsuz hava şartlarından etkilenmemeleri için uygun ortamlarda konaklamaları ilgili kurumlarımızca sağlanacaktır. Karla mücadele kapsamında kurumlarımıza asılsız ihbarda bulunan ve mağduriyete neden olan vatandaşlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Öte yandan trafikte olası kazaların önlenmesi ve trafik güvenliğinin sağlanması için kar lastiği olmayan, zincirsiz, takozsuz ve çekme halatsız araçların trafiğe çıkmaması gerekmektedir."

Söz konusu genelge ile kış mevsiminde oluşan ve hayatı olumsuz etkileyen meteorolojik olaylar sebebiyle vatandaşların can ve mal kayıplarının önlenmesi ya da en aza indirilebilmesi, müdahale çalışmalarının hızlı ve etkin bir şekilde yapılabilmesi ve kurumlar arası koordinasyonun sağlanması hedefleniyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler