Kartal'daki arama kurtarma çalışmaları tamamlandı

​İstanbul Valiliği, Kartal'daki bina çökmesi olayında arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

İstanbul Valiliği, 21 kişinin hayatını kaybettiği, 14 kişinin yaralandığı Kartal'daki bina çökmesi olayında arama kurtarma çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokakta bulunan Yeşilyurt Apartmanında 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da meydana gelen çökme nedeniyle İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Başkanlığında olay yerine en yakın kamu binası olan Çakabey İmam Hatip Ortaokulunda Kriz Merkezi oluşturulduğu hatırlatıldı.

"Arama kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır"

Açıklamada, "Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kartal Kaymakamlığı, GAMER’den Sorumlu Vali Yardımcısı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay temsilcileriyle oluşturulan heyet yönetiminde derhal arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonuyla Arama Kurtarma Birlikleri, JÖAK’a bağlı Jandarma Komando Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve UMKE, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kartal, Bahçelievler, Arnavutköy Belediyeleri, Kızılay, İHH, Maltepe Üniversitesi ve YARKUR’dan toplam  934 personel, 227 araç ve 8 arama kurtarma köpeği ile başlatılan arama kurtarma çalışmaları tamamlanmıştır." denildi.

Kriz Merkezi koordinasyonunda 76 saat süren arama kurtarma çalışmalarında; 20  vatandaşın ve 1  Orta Asya kökenli bir misafirin hayatını kaybettiği aktarılan açıklamada, 14  vatandaşın da yaralı olarak kurtarıldığını hatırlatıldı.

Bölgede riskli görülen 11 binadaki 135 hanenin, güvenlik nedeniyle tahliye edildiği ifade edilen açıklamada buralarda ikamet eden vatandaşlara Valilikçe konaklama hizmeti sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, yaşanılan bu son olayın İstanbul'da kentsel dönüşümün ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğu vurgulandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler