“Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü farklı kaynaklardan teyit ettik”

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü farklı birkaç kaynaktan teyit ettirdiklerini açıkladı.

HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük, beraberindeki heyet ile birlikte 2 Ekim’de Suudi Konsolosluğuna girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı ile ilgili Türk Arap Medya Derneği’ni (TAM) ziyaret etti.

Cemal Kaşıkçıyı uzun zamandır tanıdığını ve hem Türkiye’ye geldiğinde hem de yurtdışında seminerlerde bir araya geldiğini belirten Kışlakçı, Kaşıkçı’nın evli olmadığına dair alması gereken evrak için konsolosluğa eylül ayında gittiğini fakat evrakı alamadan geri döndüğünü söyledi.

Kışlakçı, “Gazeteci Cemal Kaşıkçı konsolosluğa evrak alabilmek için gidiyor fakat yetkililer bir sonraki hafta verebileceklerini söyleyerek kendisine ikramda bulunurlar. Ardından 2 Ekim Salı günü tekrar gidiyor ve bir daha içerden çıkamıyor.” dedi.

Kaşıkçı’nın bazı şeylerden endişe ettiğini fakat yurtdışında bulunan elçiliklerde kendisine böyle bir şeyin yapılabileceğini tahmin etmediğini ifade eden Kışlakçı, şu ifadeleri kullandı:

“Kendisi de elçiliklerde çalıştığı için muhalif olanların elçiliklere geldiği zaman sorular sorarak kendilerini serbest bıraktıklarını söyledi. Endişesi bu yöndeydi. Ancak bunu yapabilirler diye düşünüyordu. Giderken telefon, dizüstü bilgisayar gibi eşyalarını da nişanlısına bırakıp gitmiş. 4 farklı kaynaktan ve bazı devlet yetkililerinden aldığımız bilgiler, Kaşıkçı’nın öldürülmüş olduğu yönündedir. Yine de net olarak konuşamıyoruz. Bunun için Cumhurbaşkanının açıklamalarını bekliyoruz.”

Son dönemlerde Pakistan’dan, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerde bulunan muhaliflerin ve 3 prensin de kaçırıldığını belirten Kışlakçı, Gazeteci Cemal Kaşıkçının Suudi’nin Katar, Yemen gibi meselelerdeki tutumunun doğru olmadığı yönünde yazdığı yazılar sebebiyle öldürülmüş olabileceğine dikkat çekti.

Yapılan bu girişimle 3 farklı hedef güdüldüğünü belirten Kışlakçı, Suudi’nin 1 yıldır turistlerin Türkiye’ye gelişlerini bir şekilde engellemeye çalıştığını fakat resmi anlamda karar çıkaramadıklarını ifade ederek, el altından devlet memurlarına gitmeyin talimatı verildiğini belirtti.

15 Temmuz ile ilgili rahatsızlıklarının da olduğunu ifade eden Kışlakçı, bu olayın Türkiye’ye karşı yapılan bir oyun olabileceği üzerinde durdu.

Yapılan ziyarette konuşan HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük ise yaşanan hadiseden üzüntü duyduklarını, ölmüş olabileceği ihtimalinin doğru olmamasını temenni etti. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler