Kızıltepe’de Şeyh Said ve arkadaşları anıldı

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, idamlarının 90. yılında, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Kürdistan'i Partiler Platformu tarafından yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

PAK, PDK, BAKUR, PDK-T,PDK-S bileşenlerinden oluşan Kızıltepe Kürdistan'i Partiler Platformu tarafından özgürlük Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında Şeyh Said ve 46 dava arkadaşını, idamlarının 90.yılında andı.

Basın açıklamasını PAK (Partiya Azadiya Kürdistan-Kürdistan özgürlük Partisi) Mardin İl Başkanı Bedran Acar okudu.

Mahkemenin Şeyh Said ve arkadaşları hakkında idam kararı vermeden önce idam sehpalarının hazırlandığını belirten Acar, "Şeyh Said'in de aralarında bulunduğu 81 kişinin yargılanması yaklaşık bir ay sürer. 28 Haziran'da karar açıklanır ve Şeyh Said'in de aralarında bulunduğu 47 insanımıza idam cezası verilir. Karar açıklanmadan birkaç gün önce Dağkapı Meydanında idam sehpaları hazırlanır. Sanki sehpayı hazırlayanlar kaç kişinin idam edileceğini biliyorlarmış gibi 47 kişilik idam takımı almışlardır. Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarları nerededir, hala bilinmiyor. Hatta kişisel eşyaları dahi ailelerine teslim edilmemiştir." ifadelerini kullandı.

Acar açıklamanın sonunda Kobani'de meydana gelen sivil katliamını da protesto ettiklerini söyledi. (Mehmet Aslan - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler