Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde 5 yaşındaki bir anaokulu öğrencisinin, öğretmeni tarafından darp edildiği iddia edildi.

Diyarbakır Bağlar'da Bağcılar Mahallesi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bulunan anaokulunda okuyan 5 yaşındaki kızlarının öğretmeni tarafından darp edildiğini iddia eden aile, öğretmen hakkında şikayetçi olduklarını belirtti.

Yaşadıkları mağduriyeti İLKHA'ya anlatan Songül İtah, yürütülen soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan ardından göreve iade edilen öğretmenin, kızına şiddet uyguladığını ifade etti.

Kızına daha önce de aynı öğretmen tarafından sınıfın içerisinde ceza verildiğini aktaran İtah, "öğretmen kafayı bizlere takmış durumda. Daha önce çocuğuma ceza vermişti. Peteğin önüne oturtmuş, çocuğumun böbrekleri şişmişti. Bu yüzden kızım altını ıslatmıştı. öğretmenle görüşmek için gittim. Bana, 'Çık, dışarıya çık! Benime konuşma. Git derdini müdüre söyle.' dedi. Müdürün yanına gittiğimde müdür de 'P. hoca 10 yıllık çok iyi bir öğretmendir. Siz onun öğretmenliğini sorgulayamazsınız.' dedi." ifadelerini kullandı.

Kızının, öğretmeni her gördüğünde korktuğunu dile getiren İtah, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ben müdür beyin yanına şikâyet amaçlı gittiğim günden beri P. öğretmen bana karşı kin tuttu. Artık bütün velilerle işbirliği yaparak 'Bu kadının çocuğunu bu okuldan alalım. Sizin çocuklarınız aynı şeyleri yaparsa aynı cezayı sizin çocuklarınıza da veririm' demiş. Çarşamba günü kızımla yolda yürürken öğretmeni gördük. Kızım arkama saklanıp 'Anne, öğretmenim!' dedi. Ben de 'Korkma kızım, ne olacak' dedim. Kızım başka bir gün dedi ki 'Anne, öğretmen beni dövdü. Kapının önüne attı, yerde oturttu. Okulda boyacılar gelerek kızdılar, öyle sınıfa aldı.' "

Kızının darp edildiğini banyo yaptırdığı sırasında öğrendiğini ifade eden İtah, daha sonra hastaneye giderek darp raporu aldığını ve karakola şikayette bulunduğunu söyledi.

Bir öğretmenin şiddete başvurmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan İtah, "Sonuçta biz de evladımızı onlara teslim ediyoruz. Gözümüz arkada kalmadan evimize dönmemiz gerekiyor. öğretmenler böyle şiddet kullanırlarsa biz çocuğumuzu anaokuluna göndermeyiz. Böyle olursa bizim nazarımızda anaokulu gerekli bir ihtiyaç olmaz." diye konuştu.

Sınıflara kamera takılması gerektiğini söyleyen İtah, "Eğer okullarda kameralı bir sistem olursa sürekli okula gitmek zorunda kalmazdım. Çocuğum okulda ne yapıyor ne diyor neye maruz kalıyor… Eğer kameralı sistem olursa bu sıkıntılar olmayacak." şeklinde konuştu.

öte yandan, konuyla ilgili görüştüğümüz okul müdürü Bülent İlhan, darp iddialarını yalanladı.(Emrah Deniz/Osman Yürür-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler