Kocaeli Valiliğinden IŞİD haberlerine yalanlama

“Cihatçı militanlar yolcu gemileri ile Türkiye’ye gidiyor” başlığı ile ulusal basında yer alan haberler, Kocaeli Valiliği tarafından yalanlandı.

Kocaeli Valiliği, "Cihatçı militanlar yolcu gemileri ile Türkiye'ye gidiyor" başlığı ile ulusal basında yer alan haberlere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada; "Kocaeli ili İzmit limanında, deniz yolu ile yolcu taşımacılığı hiçbir şekilde yapılmamakta olup, İzmit limanında sadece yük taşımacılığı yapılmaktadır. Bu gemilerde gemi kaptanı ve mürettebatının haricinde her hangi bir yolcu taşınmadığı, yolcu taşınmasının da deniz hukuku ve taşımacılık sistemi açısından da mümkün olmadığı gibi ayrıca tüm bu gemiler 24 saat esasına göre güvenlik birimlerince kontrol edilmekte ve gümrüklü bölgelerde hiçbir şekilde denetimsiz ve izinsiz yolcu ve kişi geçişine izin verilmemektedir."denilerek haberlerin asılsız olduğu kaydedildi.

Açıklamanın devamında; "Basına yansıyan söz konusu haber ve iddialar gerçek dışı olup, İzmit limanının hukuki statüsü ve işlevi itibariyle böyle bir olayın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu konu ile ilgili olarak güvenlik birimlerinin hassasiyeti en üst düzeyde olup, denetimler aralıksız sürdürülmektedir."denildi.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler