Köylüler camilerini geri istiyor

Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşanan depremde hasar gören Ortaca Köyü Camii, tarihi eser olarak tescillendiği için bir daha ibadete açılmadı. Köy halkı caminin onarılarak yeniden ibadete açılması için imza kampanyası başlattı.

Kütahya'nın Simav ilçesinde bulunan Ortaca köyünün tek camisi olan Ortaca Köyü Camii, 2011 yılında meydana gelen Simav depreminden sonra hasar gördüğü için ibadete kapatıldı.

1968 yılında yapımı tamamlanan cami, Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından ahşap ve el yapımı işlemeli tavanından dolayı tarihi eser olarak tescillendi.

Köy halkı caminin yeniden yapılandırılması için çalışma başlatsa da tarihi eser olarak tescillenen cami için bir şey yapamadı.

Köylüler, yaklaşık 2 yıldan beri cemaat olarak namazlarını köy odasının mutfak bölümünde kılıyor. Köy halkı cemaat olarak namaz kılarken çok sıkıntı çektiklerini dile getirdi ve yetkili kuruluşlardan tarihi eser tescilinin kaldırılmasını istiyor. Konuyla ilgili ‘change.org' sitesinde imza kampanyası başlatan cami cemaati, vatandaşlardan imza kampanyasına destek vermelerini istiyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler