Küçük Yasinler kurban kesimine yardım etti

Kurban bayramının ikinci gününde bir yandan kurban satışları, diğer yandan da kesimler devam ederken, genç yaştaki Yasin Börü’nün dava arkadaşları da kurban kesimlerine katılıp yardım etti.

Yaşları 12 ile 15 arası değişen gençler, Şanlıurfa'daki kesim yerlerine sabah erken gelerek 2 gündür kurban kesimine yardım ettiklerini ve bunu Allah rızası için yaptıklarını söyledi.

Bir Kurban Bayramında fakirlere kurban eti dağıttığı esnada PKK/HDP'lilerce katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının yarım kalan işlerini tamamladıklarını söyleyen gençler, Yasin Börü'nün davası için her şeyi yapacaklarını söyledi.

Sabah erken kesim yerine gelerek kurban kesimine yardımcı olduğunu söyleyen 12 yaşındaki Furkan Tabak, Yasin Börü'nün yarım kalan işlerini tamamlamak için her şeyi yapacağını söyledi.

Tabak, "Sabah erkenden bu kesim yerine geldik ve başladık kurban kesimine yardım etmeye. Kasap ve gönüllüler buraya toplandı. Bir şekilde Allah rızası için koyun topladık ve kurban kesilmesine yardımcı olduk. Yasin Börü'nün yarım kalan işini tamamlamak için ve onun dava arkadaşı olarak Allah için her şeyi yapmaya hazırım." ifadelerini kullandı.

"Kurban Bayramında fakirler et bekliyor"

Fakirlerden ve Yasin Börü'den habersiz olan birçok gencin olduğunu söyleyen 15 yaşınki Halil Çetin, "Amacımız Yasin Börü'nün davasını devam ettirmek. Fakirlere et yetiştirmektir. Çünkü Kurban Bayramında fakirler et bekliyor. Onlara yardımcı olmamız lazımdır. Bakıyoruz bir çok genç var oynamaya ve oyuncak almaya gidiyorlar. Fakirlerden ve Yasin Börü'den habersizler. Bizler de fakirlerin yüzlerini güldürmek için burada et topluyoruz ve onlara yardım ediyoruz."

Yasin Börü'nün geri kalan işini tamamlamak ve onun bir parçası olmak için geldiğini söyleyen İmam Çetin ise, "Buraya gelmemizin amacı Yasin Börü'nün geri kalan görevini tamamlamak ve onun bir parçası olmaktır. Kurban kesim yerindeki gönüllülere su dağıttık. Kesimden arta kalan çöpleri attık." şeklinde konuştu.

Yasin Börü'nün dava arkadaşı olduğunu ve Yardımeli Derneğine yardım etmek için kesim yerine geldiğini söyleyen Yusuf Alkanat da, burada çalışan gönüllülere su götürdüğünü ve yardım ettiğini söyledi.

öte yandan Şanlıurfa'da bayramın ikinci günü kurban alma ve kesme yoğunluğu devam ediyor.

Kesimlerin yapıldığı alanda kurbanlıklarını satmaya çalışan besicilerin yerlerinden ayrılmadığı görüldü. Sıkı pazarlıkların devam ettiği alanda hala kurbanlık alamayan vatandaşlar kurbanlık almaya çalışıyor.

Alanda çadır kuran Şanlıurfa Yardımeli Derneğine (YAR-DER) getirilen kurbanlıkların gönüllüler tarafından hijyenik şartlarda titizlikle kesildiği görülürken, kurbanlarını burada kestiren vatandaşların memnuniyet duydukları görüldü.

Kurbanını Şanlıurfa YAR-DER'de kestiren Bünyamin Aktay, burada çok temiz iş yapıldığını söyleyerek yetkililere teşekkür etti.

Aktay, "Kurbanımızı burada kestirdik. Şanlıurfa Yardımeli Derneğinde çok temiz iş yapıldığını gördük. Hayırlı bir kuruluş olduğundan başvurduk ve kurbanımızı kestik. Allah onlardan razı olsun. Kestiğimiz kurbanımızın etlerini akrabalarımıza ve ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Şanlıurfa Yardımeli Derneği iyiki var. Ortalık gayet temiz. Sağda solda kesmektense burada insanlara hizmet ettiği için çok teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

Yapılan kesimlerin ardından kurbanlıkların artıkları, belediyeler tarafından kazılan çukurlara atılıyor. Kurban derisini hayır kuruluşlarına veren vatandaşlar, kesilen kurbanın etini dağıtmak üzere evlerinin yolunu tutarken, kurban kesmek için sıra bekleyen vatandaşların olduğu görüldü.

Bayramın ikinci günü olmasına rağmen yoğunluğun yaşandığı Şanlıurfa Yardımeli Derneği (YAR-DER) çadırında ise dünden buyana 300'e yakın kurban kesimi yapıldığı ve akşama kadar sürecek kesim ile bu sayının artacağı belirtildi. (Ramazan Casuk-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler