Küçük yaşta evlendirildiği belirtilen kız

​Mardin’de 14 yaşındaki kız çocuğu, düzenlenen operasyonla düğün töreninin ardından götürüldüğü evden alınarak "devlet korumasına" alındı.

Mardin’de 14 yaşındaki bir kız çocuğunun kendinden 10 yaş büyük biriyle evlendirileceği bilgisi üzerine operasyon başlatan polis, küçük kızı düğün töreninin ardından götürüldüğü evden çıkararak "devlet korumasına" aldı.

Edinilen bilgilere göre, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce, Kızıltepe'de bir kız çocuğunun evlendirileceği bilgisi üzerine çalışma başlatıldı.

Müdürlükte konuya ilişkin oluşturulan kriz masasında kız çocuğunun bilgilerine ulaşılmaya çalışıldı.

Ellerinde sadece bir kuaföre ait telefon numarası bulunan yetkililer, kuaförün çocuğun teyzesi olduğunu öğrendi. Ekipler bunun üzerine numarayı aradıklarında çocuğun teyzesi böyle bir şeyin olmadığını belirtti.

İkna olmayan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü personeli ile Kızıltepe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekipleri ilçedeki tüm düğün salonlarını takibe aldı.

Bir düğün salonunda 14 yaşındaki D.K. ve 24 yaşındaki M.A.İ için düğün töreni yapıldığını tespit eden ekipler, operasyon için törenin sona ermesini bekledi.

D.K. ve M.A.İ'yi tören sonuna kadar takip eden ekipler, girdikleri eve düzenledikleri operasyonla kız çocuğunu evden çıkardı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken D.K, devlet korumasına alındı.

Kriz masasında operasyonu takip eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, yaptığı açıklamada, gelen ihbar üzerine 12 kişilik ekiple harekete geçtiklerini söyledi.

Sadece bir telefon numarasından yola çıktıklarını dile getiren Efetürk, bu numaradan da kendilerine yanlış bilgi verildiğine işaret ederek, polis ile koordineli şekilde Bakan Kaya ve Vali Yaman'ın talimatıyla ilçedeki düğün salonlarını dolaştıklarını aktardı.

Şüphe üzerine bir düğün salonundaki düğünü takip ettiklerini anlatan Efetürk, "Düğünden kız çocuğunu almamız çok riskliydi. Düğünün bitmesini bekledik. İkamet adresi de tespit edilmişti. Düğün bittikten sonra evde damat ve kız çocuğunu ekiplerimiz aldı. Sabah 6'ya kadar çalışmalarımız sürdü. Allah'a çok şükür kızımız devlet koruması altına alındı. Gerekli tedbirler alındı. Kızımızı ilk aldığımızda şoktaydı. Şimdi sağlığı çok iyi, inşallah daha da iyi olacak." dedi.

Konuyla ilgili iki aile hakkında başlatılan soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler