​Kızıltepe'de düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kudüs bilincinin çocuklara aşılaması gerektiğini söyledi.

Kızıltepe Belediyesi tarafından düzenlenen aşure etkinliğinde konuşan AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kudüs'te işgalci çetelerin Filistinli Müslümanlara yaptığı zulme dikkat çekerek, Kudüs bilincini çocuklara aşılanması gerektiğini belirtti.

Kızıltepe Belediyesi tarafından Muharrem ayı münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı'nda 5 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Aşure dağıtımına; AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, AK Parti ilçe Başkanı Faruk Kılıç, Kamu Kurum müdürleri, Oda başkanları ve muhtarlar katıldı.

Etkinliğin ardından açıklamada bulunan Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, tüm İslam âleminin Muharrem ayını kutlayarak şöyle konuştu: “Bugün Kızıltepe Belediyemizin Muharrem ayı vesilesiyle 5 bin kişiye dağıtmış olduğu aşure etkinliğine katıldık. Burada olmaktan çok mutluyum. Böyle bir organizasyon yaptığı için Sayın kaymakamımıza ve Belediye Başkan vekilimize teşekkür ediyorum. Bu meydan çok güzel yemeklere şahit oldu. İnşallah, bunda sonrasında Ramazan ayında olsun, Muharrem ayında olsun, mevlitlerimiz olsun daha burada halkımızla beraber nice güzel programlar yapacağız.”

“Kudüs bilincini çocuklarımıza aşılamamız lazım”

Yaptıkları Kudüs ziyaretinde terör rejiminin Filistinli Müslümanlara yaptığı zulümlere dikkat çeken Çankırı, “Cumhurbaşkanımızın çağrısına kulak vererek geçen hafta 14 vekil eşlerimizle beraber Kudüs'ü ziyaret ettik. Orada bütün duyguları bir arada yaşadık. Bir insanın insana davranamayacağı gereken bir ortamda açık cezaevinde Müslüman kardeşlerimizin ibadet etmek için turnikelerden geçerek ibadetlerini yaptıklarına şahit olduk. El- Halil cami'inde vakit namazı sırasında imamın ezan okuması için bir İsrail polisinden ancak izin alarak ezanı okuduğunu gözlerimizle şahit olduk. Keşke bunlara şahit olmasaydık. Bunun için Kudüs bilincini çocuk ve çoluğumuza aşılamamız lazım.” Diye belirtti.

Maddi imkânı elveren herkesin Kudüs'ü ziyaret etmesi gerektiğini söyleyen Çankırı, “bir Müslüman olarak Kudüs için ben ne yapıyorum?” diyerek herkesin bu soruyu kendisine sorması gerektiğini vurguladı.

Çankırı, “Kudüs için ne yapabiliriz? Maddi gücü yerinde olan bütün vatandaşlarımızın Kudüs'ü ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz. Mardin Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Yaman 8 öğrencimizi Kudüs'e yollayacaklar bende 10 öğrenciyi göndereceğim 18 öğrencimiz Kudüs'ü ziyaret edecek. Bu sene içerisinde 3 buçuk milyon gayrimüslim Kudüs'ü ziyaret etmiş ancak biz Müslümanlar olarak 100 bin kişi ziyaret etmiş bu sayının daha artırılması gerektiğine inanıyorum. Bunun içinde çalışmamız lazım. Hepimiz elimizden geldiği kadar bir Müslüman olarak Kudüs için ben ne yapıyorum? Dememiz lazım. Orada işgal altındaki kardeşlerimizi her zaman dualarımızda aynı zamanda fiilen de onların yanında olmamız gerekiyor.” diyerek, Filistinli Müslümanlara sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

"Yaklaşık 20-30 senedir Kızıltepe Belediyesi böyle etkinliklere uzaktı"

Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş ise  “Mübarek Muharrem ayını icra ediyoruz. İslam tarihine bakıldığı zaman Muharrem ayı, özellikle Peygamber efendimizin torunu Hz. Hüseyin efendimizin şehit edildiği İslam âlemi olarak bizleri büyük acılara dark eden bir aydır. Kızıltepe Belediyesi olarak Muharrem ayı vesilesiyle Cumhuriyet meydanında 5 bin kişiye aşure dağıttık. Yaklaşık 20-30 senedir Kızıltepe Belediyesi böyle etkinliklere uzaktı vatandaşın milli, manevi hassasiyeti gözetilmiyordu. Bunlar hiç yönetimlerin umurunda değildi. Ama geldiğimizden beri özellikle Ramazan ayında 30 gün boyunca vatandaşlarımıza burada yine Cumhuriyet meydanında iftar sofrası açmıştık. Bugünde Muharrem ayı münasebetiyle 5 bin kişiye aşure dağıttık. Allah kabul etsin. Katılımlarından dolayı Sayın Vekilimize teşekkür ediyorum. İnşallah birliğimize, beraberliğimize, berekete vesile olur.” temennisinde bulundu. (Mehmet Aslan-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler