İstanbul'da Kudüs ile ilgili düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Faruk Beşer katıldı.

Marmara Üniversitesi'nde Kudüs ile ilgili düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Faruk Beşer katıldı. Beşer, hiçbir yerin kendisini Kudüs kadar etkilemediğini söyleyerek, Kudüs'ün el birliğiyle alınabileceğini belirtti.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşen programa üniversiteli öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Kudüs'ü görmeden orayla ilgili detaylı bilgi edinilemeyeceğini belirten Beşer, "Şu ana kadar dünyanın birçok yerini gezdim birçok kıtasına gittim fakat hiçbir yere keşke daha önce buralara gelseydim demedim, Kudüs hariç. Kudüs'ü görmede gecikmeyin Kudüs bizim duyduğumuz ve sandığımız gibi değildir. Orayı görmeden Kudüs hakkında doğru dürüst malumat elde edemeyiz. Kudüs ve Filistin diyorum. İki tarafı var bu işin bir Kudüs tarafı var birde Filistin tarafı var. Kudüs hakkında da İsrail hakkında da doğru dürüst bilgiye sahip değiliz. Dolayısıyla bunları gidip yerinde görmek lazım." diyerek Kudüs'ü görmenin anlam ve öneminde bahsetti.

Kudüs değerini Allah'tan alıyor

Allah tarafından Kudüs'e değer verildiğini söyleyen Beşer, "Allah oraya 'etrafını mübarek kıldığımız belde -mukaddes topraklar-' diyor. Peygamber efendimiz bir Hadis-i Şerifte, 'üç mescit dışında hiçbir mescit şuraya gidip namaz kılalım demeye layık değildir. Diğer bütün mescitler eşittirler. Oran olarak en sevap olan yer Kâbe'dir ondan sonra mescidi nebevi ve ondan sonrada mescidi aksadır.' Dolayısıyla Allah tarafından nasıl Mekke'ye, Medine'ye bir değer verilmişse Kudüs'e de değer vermiştir." dedi.

"Kudüs bütün peygamberlerin tarihidir"

Bütün peygamberlerin tarihinin Kudüs olduğunu ifade eden Beşer, "Hz. Âdemden beri geliyor Kudüs'ün tarihi, bütün Peygamberler Kudüs'e gelmiştir. Bütün peygamberlerin tarihi oradadır. Kudüs'te en az 150 tane muhteşem tarihi eser var. Bu 150 eserin pek çoğu Memlûkler tarafından yapılmıştır. Osmanlı tarihi boyunca Yavuz Sultan Selim ve ondan sonra Kanuni Sultan Süleyman baştan olmak üzere orada pek çok eser meydana getirmiştir. Şu an da orda o eserleri görmek mümkündür." şeklinde konuştu.

"Kudüs hep Müslüman şehri olarak kalmıştır"

"Kudüs Hicri 17 yılında Hz. ömer zamanında fethedilmiştir." diyen Beşer konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ebu Ubayde Bin Cerrah komutanlığında Kudüs fetih edilmiştir. Sonra yüz yılar olarak Kudüs hep Müslüman şehri olarak kalmıştır. 1086 ilk Haçlı seferlerinin başlamasının ardından 1099 Kudüs'ü almışlar. Kudüs te batılı bir tarihçinin yazdığına göre sokakta bir diz boyu kan vardı Müslümanları kesmişler. Bu yüz yıl devam etmiş yüz yıl sonra Selahaddin'i Eyyubi Kudüs'ü haçlılardan geri almış. Selahaddin'i Eyyubi eğer bir ırk ararsanız, Selahaddin'i Eyyubi'nin Kürt olduğunu söylemek zorundasınız. Fakat ne Fatih bir ırkçıydı ne de Selahaddin Eyyubi ümmetin birliği adına çalışmışlardı her ikisi de gerekeni yapmış ve ümmetin birliğini sağlamışlardı."

İşgalci İsrail Devletinin Filistinlilere uyguladığı baskıcı tutumlarını da anlatan Beşer, "6 milyon Yahudi'nin yaşadığı Filistin topraklarında 6 milyon Filistinli var fakat Filistinlilerin hiçbir azamisi yok. Yahudiler değişik uygulamalar yapıyorlar, vergi sistemleri farklı farklı Müslümanları ezebilmek için her şehre farklı vergi sistemi kurmuşlar. Kudüs'te ticari vergiler en yüksek derecede Müslümanların ticaret yapmalarını engelliyorlar. İmar kanunları farklı işleniyor. Müslümanlara kendi arazilerinde ev yapma izni vermiyorlar, yüzde 5 imar hakkı veriyorlar imar hakkını alabilmek için Müslümanlar en az 5 sene öncesinde müracaat etmeleri gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Beşer son olarak şunları kaydetti: "Bizler ümmet şuurunda olan bir İslam devleti istiyoruz arzu ediyoruz. Ümmet olabilmek için ırkçılığı aşmak gerekir. Irkçılığı aşamayanlar hiçbir zaman ümmet bilincinde olamazlar." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler