​Mirac Kandili münasebetiyle düzenlenen programda konuşan İl Müftü Yardımcısı Mehmet Şirin Ayral, Mescid-i Aksa’nın Yahudi postalları altında inlediğine ve siyonistlerin Allah’ın mescitlerinde O'nun adının anılmasına engel olunduğuna dikkat çekti.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak bilinen Mirac Kandili, Siirt'te ilahiler, salâvatlar ve dualar eşliğinde büyük bir coşkuyla ihya edilirken, eller de ümmetin vahdeti ve Mescid-i Aksa’nın Yahudi postallarından kurtuluşuna vesile olması için açıldı.

Mirac Kandilini idrak etmek isteyen vatandaşlar, Abdulhakim Sancak Çarşı Camii başta olmak üzere kentteki camileri doldurarak, geceyi namaz ve dualarla ihya ettiler.

Mirac Kandili dolayısıyla Abdulhakim Sancak Çarşı Camii’ne gelen vatandaşlar, yatsı namazını Siirt İl Müftü yardımcısı Mehmet Şirin Ayral’ın imamlığında kıldı. Cemaatle kılınan namazın ardından vatandaşlar Kur’an-ı Kerim ve 3 dilde okunan Mevlid-i dinledi.

Okunan mevliten sonrası gecenin önemi ile ilgili İLKHA muhabirine açıklamalarda bulunan Siirt İl Müftü yardımcısı Mehmet Şirin Ayral, bu gecenin en önemli meselelerinden bir tanesi Peygamber Efendimiz ’in Mirac’a çıktığı Mescid-i Aksanın Yahudi postallarının altında inlemesi olduğunu vurgu yaptı.

“Müslümanlarda hiçbir zaman ümitsizliğe yer yoktur”

Sözlerine Mirac hadisesini anlatan İsra Suresi ile başlayan Ayral, gecenin önemini şu şekilde anlattı:

“Mirac malumunuz İsra Suresinin ilk ayeti kerimesinde şöyle buyurmaktadır: ‘Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir' diye buyuruyor.  Ve oradan da Allah Peygamberimizi kendi katına kabul eder. Özellikle benim burada günümüz Müslümanlarının önemsemesi gerektiğine inandığım konu şudur: ‘Müslümanlarda hiçbir zaman ümitsizliğe yer yoktur.’ Fakat her zaman uyanık olmamız ve değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Ben özellikle şuna çok inanıyorum.  Allah, Mescid-i Aksa’nın Mirac hadisesi ile günümüzdeki Müslümanlara ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.”

“Şu anda ve geçmişte de yeryüzünün en zalimleri siyonistlerdi”

"Bugün maalesef Harem-i Şerifimiz, Müslümanların şeref ve izzeti olan Kudüs ve Mescid-i Aksa Siyonistlerin postalları altında inlemekte" diyen Ayral, şu anda ve geçmişte de yeryüzünün en zalimlerinin siyonistler olduğunu söyledi.

Mescid-i Aksa’da insanların Allah’ın adının anılmasına engel olunduğunu dile getiren Ayral, “Allah, Bakara suresinin 114’üncü ayetinde ‘Allah'ın mescitlerinde O'nun adının anılmasına engel olan ve mescitlerin harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır? Aslında bunların mescitlere korkarak girmeleri gerekir. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük azap vardır.’ diye buyuruyor. Bu da bizlere şunu gösteriyor ki, şu anda ve geçmişte de yeryüzünün en zalimleri siyonist israillilerdir. Cenab-ı Allah’tan dileğimiz ve umudumuz, tekrar Mescid-i Aksa’yı o şerefli, izzetli ve hürriyetine kavuşturmasıdır. Rabbim en kısa sürede çoluk çocuğumuzla beraber bütün İslam âlemiyle beraber Allah’ı anmayı nasip eylesin.” şeklinde konuştu. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler