Kadir Gecesi özel programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur'an-ı Kerim'in, Hakk il batılı birbirinden ayıran bir ölçü olduğunu belirtti.

Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olarak bildirilen Kadir Gecesi, Türkiye genelinde dualarla idrak edildi. Kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda vatandaş camilerde saf tutup namaz kıldı, dualar etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kadir Gecesi dolayısıyla Büyük Çamlıca Camii’nde özel bir program düzenledi. Teravih namazı öncesinde başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı, ilahi ve kasideler seslendirildi, mevlitten bölümler okundu.

Kadir Gecesi özel programına katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı konuşmada, Kadir Gecesi'nde üç büyük olay, hikmet ve mana olduğunu ifade ederek, "Kadri yüce Kur’an-ı Kerim bu gece indirilmeye başlanmıştır. Rahmet ve mağfiretle dolu bir gecedir.  Başta Cebrail olmak üzere melekler, selam ve esenlik için Rabbimizin izniyle tan yeri ağarıncaya kadar bu gece yeryüzüne inerler." dedi.

Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in hakikat membaı olduğunu belirterek, "Kur’an-ı Kerim, aklı ve kalbi imar eden bir kitaptır. Hakk ile batılı, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini, faydalı ile zararlıyı birbirinden ayıran bir ölçüdür." diye konuştu.

Kadir Gecesi'nin Müslümanların Kur’an ile ilişkisini muhasebe ederek yeniden en güçlü şekilde tahkim etmesi için eşsiz bir fırsat olduğuna dikkat çeken Erbaş, "Nitekim Allah’ın yeryüzüne en büyük nimeti olan Kur’an’ın kadrini bilerek onun ölçüleriyle yaşanan her gün ve gece, Kadir Gecesinin esenlik, mağfiret ve bereket iklimine kavuşmak demektir." ifadelerini kullandı.

Kur’an-ı Kerim’in kıyamete kadar bozulmadan, tahrif olmadan baki kalacak hak kitap olduğunu dile getiren Erbaş, Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de, “Doğrusu Kur’an'ı biz indirdik, onun koruyucusu da biziz” buyurduğunu hatırlattı.

Erbaş, Kadir Gecesi aynı zamanda kadir-kıymet bilmek gecesi olduğuna değinerek, “Kadir Gecesi, Kur’an’ın kıymetini bilmeyi, zamanın kıymetini bilmeyi, nimetlerin kıymetini bilmeyi, sağlığın kıymetini bilmeyi, bir vatana sahip olmanın kıymetini bilmeyi, birbirimizin, kardeşliğimizin kıymetini bilmeyi hatırlatmaktadır” şeklinde konuştu.

Hazreti Peygamberin Kadir Gecesi ile ilgili olarak, “Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Kadir Gecesi’ni ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır” buyurduğunu belirten Erbaş, Hazreti Peygamberin bu gecede, “Allah'ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet.” diye dua edilmesini tavsiye ettiğini söyledi.

“Rabbimiz Allah’tır" deyip de dosdoğru çizgide yaşayanlar, işte onların üzerine melekler şu müjdeyle inerler: "Korkmayın, kederlenmeyin, size vaat olunan cennetle sevinin!” ayetini okuyan Erbaş, şöyle konuştu:

“Ayeti kerime istikamet sahibi olanlardan bahsetmektedir. Yani inancında dosdoğru olanlar. İbadetinde dosdoğru olanlar. Ticaretinde dosdoğru olanlar. Dua ederken, söz verirken, konuşurken, dosdoğru olanlar. İşinde, sanatında, ustalığında, çıraklığında dosdoğru olanlar. İdare ederken, idare edilirken dosdoğru olanlar. Zenginliğinde, fakirliğinde dosdoğru olanlar. Darlıkta, genişlikte, en zor anlarında, en rahat olduğu durumlarda da dosdoğru olanlar. Hâsılı, hayatının her yönünde ve her merhalesinde dosdoğru olanlardır.”

“Bu geceyi kapsamlı bir tefekküre vesile kılarak bütün hayatımızı, Kur’an ve sünnet ölçüsüyle gözden geçirelim” diyen Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Rabbimizle, kendimizle, çevremizle, bütün varlık ve kâinat ile ilişkimizi tevhid, kulluk, adalet, merhamet, sorumluluk ve güzel ahlak üzere sabit kılalım. Bu geceyi, duayla, tövbeyle, ibadetle, namazla ihya edelim. Her gecemizi Kadir Gecesi bilerek yaşayalım.” (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler