Kur’an-ı Kerim’i güzel okumak için yarıştılar

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaz Kur'an kursları arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve dini bilgiler yarışması yapıldı.

Şırnak’ın Silopi İlçe Müftülüğü tarafından yaz Kur'an kursları arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve dini bilgiler yarışması yapıldı.

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve temel dini bilgiler yarışması çarşı camide gerçekleştirildi.

Kız ve erkek kategorilerinden oluşan yarışmada, öğrenciler bir saat önceden camide hazır bulundu. Yarışma başlayana kadar tekrar yapan öğrencilerin tatlı telaşları renkli görüntüler oluşturdu.

İlçe Müftüsü Hüseyin Elçi, vaiz Mesut Aslan ve Mehmet Nezir Esin, öğrencilerin Kur’an-ı Kerim’i tecvitle okumasını ve temel dini bilgilerini değerlendirerek puanlarını verdi.

Yarışma sonucunda, ilçedeki yaz Kur’an kursları erkek kategorilerinden Muhammed Onuk aldığı 91 puanla birinci olurken, kız kategorilerinde ise Fatma Uslu 94 puanla birinciliğe hak kazandı.

Silopi ilçesinde birinci olan Muhammed Onuk ve Fatma Uslu, Şırnak il merkezinde birincilik için yarıştılar.

İl merkezinde yapılan yarışmanın sonucunda, kız öğrencilerden birinciliği Şırnak Mehmet Emin Acar Kız Kur’an Kursu öğrencisi Zeynep Özçelik, ikinciliği, Güçlükonak Koçtepe köyü cami öğrencisi Züleyha Kaya, üçüncülüğü Silopi Hz. Üveys Cami öğrencisi Fatma Uslu aldı.

Erkeklerden birinciliği Şırnak Akçaköyü Cami Erkek Kur’an Kursu öğrencisi Emre Yanak, ikinciliği Fındık Beldesi Şehit Molla Ahmet Elkora Cami öğrencisi Nurullah Erkarslan, üçüncülüğü ise Silopi Birlik köyü cami öğrencisi Muhammed Onuk aldı.

Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve temel dini bilgiler yarışmasını düzenlediklerini belirten İlçe Müftüsü Hüseyin Elçi, “Okulların tatile girmesi nedeniyle bizim yaz Kur’an kurslarımız başlamaktadır. Dolayısıyla okula giden tüm öğrenciler ile kurs öğrencilerimiz bir araya gelerek yazın 2 ay müddetle Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler kursu verdik. Etkinliğin dönem sonunda çocuklar arasında Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma ve temel dini bilgiler yarışmasını tertip ettik. Yapmış olduğumuz yarışma sonunda Muhammed Onuk, erkek öğrenciler arasında birinciliği kazandı. Kız öğrenciler kategorisinde de aynı şekilde yapılmaktadır. Kızlarımızdan Fatma uslu kızımız birinci oldu.” ifadelerini kullandı.

Birinci olan Kur’an kursu öğrencisi Muhammed Onuk, amacının yarışmada birinci olmak olmadığını Kur’an-ı Kerim’i iyice öğrenmek ve temel dini bilgilerini öğrenmek olduğunu söyledi.(Ahmet Uçar–İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler